Toplu Konut Projeleriyle Ev Sahibi Olmak

Ev sahibi olabilmek için Türkiye’de en çok başvuru yapılan konut projelerinin başında TOKİ evleri bulunmaktadır. Bu proje kapsamında sunulan evler, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından inşa edilmekte ve bu başkanlık da Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık kurumuna bağlı olarak hizmet vermektedir. Dolayısı ile de her ilde bu tür projelerin yapıldığını ve sayısız konutun halka sunulduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de büyük şehirlerde çok yoğun bir talep durumunun olduğunu da belirtmek mümkündür.

birevim

Toplu konut projeleri dahilinde başvuru yapabilmek ve bu yol ile de satın alma hakkına sahip olabilmek için çekilişe katılabilmek adına, öncelikli olarak bazı şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Şimdi de bu şartlardan söz edebilir ve TOKI konut projeleri çekilişine nasıl katılabileceğiniz inceleyebiliriz.

Söz konusu konut hizmetleri kapsamında başvuru yapabilmek için aylık gelirinizin en fazla 3200 TL olması gerekiyor. Bu sınır, İstanbul şehrinde ikametgah eden ve bu şehir için başvuru yapan adaylar kapsamında da 3700 TL olarak belirlenmiş ve bu yönde başvurular kabul edilmiştir. Söz konusu değerlerin üzerinde gelire sahip olan bireylerin başvuruları da kabul edilmemektedir. Aynı zamanda özel statüye sahip olan şehit ailesi ve yakınları, görev malulü dul ve yetimleri ve engelli vatandaşların da başvuru yaptıkları il içerisinde en az 3 yıllık ikametgah sahibi olmaları aranıyor.

Bu şartlar kapsamında kolayca başvuru yapabilir ve bu yol ile de ev satın alma şansına sahip olabilirsiniz. 4 farklı kategori ile değerlendirilen başvurularda özel statüye sahip olan vatandaşların çekilişleri ayrı olarak yapılmaktadır. Şehit aileleri için ve yakınları için ya da vazife malulü dul ve yetimleri için bir çekiliş yapılmamakta ve bu yönde de direkt olarak satın alma hakkı sağlanabilmektedir. Engelli olan vatandaşlar için de konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılmakta ve bu yönde de konutlar tahsis edilebilmektedir. Bunun yanı sıra emekli olan vatandaşlar için de konut sayısının %25’i kadar bir kontenjan ayrılarak hizmetler sağlanabilmektedir. Diğer alıcılar için de geriye kalan konut sayısı, çekiliş ile sağlanmaktadır.

birevim

Leave a Comment

ten + sixteen =