Akit Nedir?

Bir iş yapılırken genelde konu ile alakalı olan taraflar vardır, neticesinde para kazanılırken veya buna benzer bir şeyler yapılırken bu tek taraflı karar ile bitirilip sonlandırılmaz. Elbette kanun- kaide olan her yerde ne yaparsanız- yapın bir başka taraf kontrolü olmalıdır. İşte akit de bahsettiğimiz bu tarafların karşılıklı ve birbirine uygun gördükleri yükümlülükler kabul ettikleri anlaşmaya akit (sözleşme) denir.

birevim

Akit Kaç Kişi İle Gerçekleşmektedir?

Evet, yukarıda şahısların önemini belirttik, ancak bu konuda net olarak rakam vermek gerekli bu akit de İki ya da daha fazla kişi ile gerçekleştirilebilir. Bu konuda yapılmış olan akit de ise uygun görülmüş ve yapılmış olan sözleşmeyle taraflara bağlayıcı olarak haklar, sorumluluklar ve tamamen rakamları net olarak belirlenmiş olan borçlar yüklenmiş olur.

Akit Kaç Çeşitten Oluşmaktadır?

Biliyorsunuz ki her bir uygulama çeşitli olarak değişikliklere uğramış ve birbirinden ayrıştırılmıştır. Bunlar ile uygun olan hukuki alana ve yapılan göre değişkenlik göstermektedirler ve toplam hukuki alanlara göre 4 çeşit akit bulunmaktadır. Rakamı net olan borç akitleri, gerek ev gerek dükkan gerek ise alan kapsayan kira akitleri, her ne olursa olsun alım-satım akitleri ve güven gereği bulunan Emanet akitleri. Bu görmüş olduğunuz akitlerin hepsi zaten günlük hayatta sözleşme olarak ihtiyaç duyduğumuz akitlerdir.

Akit Olmazsa Ne Olur?

 Akit olmazsa, söz senettir harici hiç bir çözüm olmaz ve bu zor dönemlerde insanların birbirine olan kırık güvenleri ile hiç bir şekilde iş yapılamaz ve bir adım bile ileri atamayız. Gerek yatırım yapma konusunda, gerek ihtiyaç konusunda gerek ise farklı finansman yapılar gereği akit olmayan her alanda her an problem çıkabilir. Neticesinde akit olmazsa, insanlar birbirlerine verdiği sözlerden cayarlarsa ucu bucağı bulunmayan bir mağduriyet zinciri ortaya çıkar ve insanların birbirlerine olan kırık güvenleri çok daha büyük suçlar işlemelerine neden olur. Bu akit gereği yapılan her bir adım, gerek bizlerin gerek ise karşı tarafın kafasına göre adım atıp, karşı tarafa zarar vermesine engel olan bir hizmet türüdür.

birevim

Leave a Comment

15 − 5 =