Kira Depozitosu Nedir?

Kira Depozitosu Herhangi bir evi, her hangi bir iş yerini veya herhangi bir alanı kiralamak istediğiniz takdirde, eve ilk başta yapacağınız olan girişteki kira bedelinin yanında sizden “depozito” adı ile bilinen ödeme şekli talep edilebilir, bunun adı da kira depozitosudur.

birevim

Kira Depozitosunu Kiracılar mı Uygun Gördü?

Evet, neticesinde bir konum ile alakalı bir avantaj bulunuyorsa ve bu avantaj doğrultusunda yerin maddi değeri fazlaysa kira depozitosu talep edilmektedir. Devletimizde bulunan kiracılar yasasına göre vadeli hesaba yatırılan ve uygun görülmüş rakam gereği faizi kiracının olan güvence parasın işaret eden bir isimdir.

Depozito Alış-Verişinin Kuralları Var Mıdır?

Evet, tabii ki kurallar vardır, neticesinde konu maddiyat olunca baya bir hassas davranılmak durumunda olmalıyız. Bu kural gereği uygun görülen rakam ise en fazla üç aylık kira tutarınız kadar isteme hakkına sahipsinizdir. Sözleşmenin sona ermesiyle beraber ve ev ile ilgili bir problemin sorunsuz bir biçimde yaşanmaması durumunda kiracıya net bir rakam olarak geri ödenmektedir.

Uygun Depozito Bedeli Tam Olarak Nasıl Olmalıdır?

Depozito miktarı bahsettiğimiz gibi hassas bir miktar olmalı ve alınırken-verilirken çok dikkatli olunmalı. Buna göre örnek vermek gerekirse, 2000 Türk Lirasına bir ev kiraladığınız düşünüldüğünde, evin sahibi sizlerden maksimum olarak 6000 Türk Lirası depozito parası isteme sahip olabilir, yani bu demek oluyor ki 6000 Türk Lirası üstü para talep edemez, ancak daha az güvence parası talep edebilir.

Ev Sahibi Depozito Parasını Neden Geri Ödemelidir?

Kira depozitosu, adı üstünde güven parasıdır, evi kiraya alan kişi güven sürecini başarıyla tamamladıysa ve hiç bir ekstra masraf çıkarmadıysa bu mecburi olarak ödenmelidir. Ancak kira depozitosu konusunda, ev ilk verildiği gün ile- son teslim alındığı gün içerisinde ciddi ve gözlere görülür masrafa ihtiyaç duyuyorsa Anayasa kararı ile depozito geri alma hakkından muaf oluyorsunuz. Bu konuda ise yapmanız gereken size teslim edilen ev ne kadar sağlıklıysa, sizlerin de en az o kadar sağlıklı bir biçimde sahibine teslimini yapmanız gerekmektedir.

           

birevim

Leave a Comment

fifteen + ten =