Apartman Aidatı Nedir?

Bizlerin gerek şehirde gerek ise köyde yaşarken sahip olmak istediğimiz bazı şeyler vardır, bunlardan bir kaçı da tabii ki yerleşim yerinde bir değere sahip olmaktır. Özellikle de büyük şehirlerde bir ev sahibi olmak, konut sahibi olmak pek kolay değildir. Ancak iş bunla da bitmemektedir, genellikle yerleşik durumda oturulan kalabalık alanlarda apartman adı verilen birçok kata sahip olan yerlerde barınmak ve daire sahibi olabiliriz. Bu daire sahibi olmak ta tabii ki kişisel bir durum, ancak bu durumu kişisellikten çıkaran ve bizi toplum hayatında başkalarını düşünmemize neden olan da bunun apartmanda yaşıyor olmamızın gerçeğidir.

birevim

Apartman Yaşamı Neler Gerektirir?

Apartman da uyumlu bir şekilde yaşamak istiyorsak bu konudaki kurallara uymamız mecburidir ve kat sahiplerinin çeşitli sorumlulukları vardır ve bu sorumluluk ta geneli kapsayıp çoğunluğa uyum sağlamak ve kural kaideleri çiğnememekten geçmektedir, bu kurallardan biri de apartman gideri olan ve farklı şekilde rakamlara bölünen apartman aidatını da kapsamaktadır. Apartman aidatı uyum için en gerekli olan şeylerden biri ve düzeni sağlayan temel unsurdur.

Konut Sahipleri Neden Apartman Aidatı Vermelidir?

Daire sahibi olan kişiler apartmanın bütününde bulunan ortak alanlarındaki gerekli olan bakım ve onarımının yanı sıra hizmet eden kapıcı, hizmet eden bahçıvan ve varsa hizmet eden güvenlik görevlisine ödenen o yıl için belirlenmiş ve uygun görülen sabit giderler için ödediği miktarın adına apartman aidatı denmektedir.Bu apartman aidatının ücreti apartmanın net bir biçimde kalem kalem yazılan giderlerine göre belirlenmektedir. Apartman Aidatı ücreti apartman sakinlerinin ortak kararı ile uygun gördüğü ve kurduğu bir dernek, kurum gibi, hatta vakıf üyeleri veyahut apartman yöneticisi tarafından belirli aralıklarla alınmaktadır.

Bu Rakamlar Neye Göre Belirlenmektedir?

 Apartman aidatı rakamları öncelikle hizmet veren kişilerin veyahut kurumların hizmet istek ücretlerine göre belirlenmektedir ve bu ücretler faturalandırılmaktadır. Sonrasında ise belirlenen arsa payına göre yani ne kadar yer kaplayan bir daireye sahipseniz o dairenin oluşabilecek giderlerine göre bölünmektedir ve bu da demek oluyor ki apartman içerisinde kapladığınız yer ne kadar büyükse diğerlerine göre doğal olarak bir tık daha fazla para ödemeniz anlamına gelmektedir.

 

birevim

Leave a Comment

seven + two =