Toki’ye Kimler Başvurabilir 2021

TOKİ yani Toplu Konut İdaresi ülkemizde alt ve orta gelir grubuna dahil olan ailelerin ev sahibi olması için çalışmalarını sürdürmektedir. Ülkemizin birçok noktasında hizmetlerine devam eden kurum, insanların bu yapılardan haksız kazanç elde etmesinin önüne geçmek için başvuru şartları belirlemektedir. Bu sayede sadece gerçekten ihtiyacı olan ve uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi olmak isteyen kişilere bu fırsat verilmesi amaçlanmaktadır.

birevim

Bunun için özel olarak belirlenen şartlar bulunmaktadır. Hayatında hiç ev sahibi olmamış ve belirli bir gelir seviyesinin altında olan insanlar bu projeye dahil edilmektedir. Projenin yapıldığı bölgede yapılandan az talep olması durumunda bazı şartlar esnetilmektedir.

Toki Başvuru Şartları Nelerdir?

TOKİ tarafından yapılan konut projelerine gerekli başvuru şartları bulunuyor. Bu şartların sağlanması ve doğru şekilde yapılması için sizden istenilen basit şartları sağlamanız yeterli oluyor. Aksi taktirde TOKİ tarafından yapılacak olan kura çekilişine dahil olamıyor, olsanız dahi yapılan inceleme sonrasında hakkınız elinizden alınıyor.

 • Projenin yapıldığı şehirde 1 yıldan uzun bir süredir ikamet ediyor olmanız,
 • Şehit aileleri, harp ve vazife malullerinin en az 3 yıldır ikamet ediyor olması,
 • Daha önce TOKİ Tarafından yapılan konutlardan satın almamış olması ve konut kredisi kullanmamış olması gerekiyor,
 • Başvuru sahibinin eşine, kendisine veya çocuklarına ait herhangi bir tapu kaydının olmaması gerekiyor,
 • Başvuru yapacak kişinin 25 yaşından büyük olması gerekiyor.
 • Başvuran kişinin tüm hanesinde yaşayan insanların hane halkı gelirinin net 6500 TL’den fazla olmaması gerekiyor. Bu limit İstanbul için 7 bin TL olarak belirlenmiştir.
 • Tüm hane halkından sadece bir kişinin başvuru yapması yeterlidir.

TOKİ yapılarından bir tanesine sahip olmak isteyenler bu şartları sağlamalıdır. Daha sonra yapılacak olan kura çekimine bu sayede dahil olabiliyor. Kura çekimi sonrasında yapılacak incelemeden de başarı ile geçerek çok uzun vadeli aynı zamanda uygun koşullu krediyi alma şansına sahip oluyorsunuz. Bu konuda gerekli adımları atmanız en doğru seçenek olacaktır.

Toki Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

TOKİ tarafından yapılacak 2021 konut çekilişlerine dahil olmak isteyenlerden bazı evraklar istenmektedir. Kimileri başvuru sırasında, kimileri kura işlemi tamamlandıktan sonra talep edilmektedir.

 • Kimlik fotokopisi,
 • Şehit aileleri, dul ve yetimler, vazife malulleri için Hak Sahipliği Belgesi
 • Engelli başvurularında %40 engelli olduğuna dair yeterli rapor,
 • Emekli başvuruları için Emekli Kimlik Belgesi

Bu evrakların hepsi kura çelişinden önce ibraz edilmek zorundadır. Kura çekilişi sırasında bazı özel gruplara farklı kontenjanlar ayrılmaktadır. Emekliler için konut sayısının %25’i, Engelli olanlar için %5’i öncelikli olarak ayrılmaktadır. Belirlenen şartları sağladıktan sonra, bölgenizde yapılan kuraya dahil olmak için başvurunuzu yapmanız ve kura çekilişinin yapılacağı tarihi beklemeniz istediğiniz konutu almanız için yeterli olacaktır.

birevim

Leave a Comment

13 − five =