Tokiden Ev Almak Avantajlı mı?

Toplu Konut İdaresi yani TOKİ ülkemizde alt gelir grubunda yer alan ailelerin ev sahibi olabilmesi için özel bir hizmet veriyor. Buradan ev almak sadece belirli şartlara ve kriterlere uyum gösteren insanlara sunuluyor. Ancak bu sayede ev alınabiliyor. En önemli kritik aylık gelir seviyesinin hane halkında 6500 TL’nin altında olması olarak görünüyor. İstanbul’da yaşayanlar içinse bu limit 7000 TL olarak belirlenmiş durumda diyebiliriz.

birevim

Tabi bunun yanında ev almak için kurum sağladığı sayısız avantaj var. Bunların yanında eğer bu şartlara uyulmaması durumunda insanlara ciddi yaptırımlarda uygulanıyor. Evin satılması veya kira verilmesi yasaklanıyor. Bunun yanında özel belirlenen sözleşmeye ve ödeme planına imza atmanız isteniyor. Toki’den ev almanın avantajlı mı yoksa da avantajsız mı olduğunu anlamak için normal ev fiyatları ve şartlarıyla karşılaştırarak yapmak doğru olacaktır.

TOKİ’den Ev Almanın Avantajları

Öncelikle TOKİ’den ev alabilmek için öncelikle 25 yaşından büyük olmanız, projenin yapıldığı şehirde en az 1 yıldır ikamet etmeniz gerekiyor. Ardından başvuru yapmalı ve yapılan kura çekiminde ev sahibi olacağınızın belirlenmesi gerekiyor. Ardından ödeme planı ile belirlenen şartlara uymanız gerekiyor.

TOKİ tüm alıcılardan yüzde 20 peşinat alıyor. Bunun için herhangi bir ekspertiz ücreti, sigorta veya dosya masrafı alınmıyor. 120 ay vadeli ev almanız bu sayede mümkün oluyor. Doğru bir tercih ile kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz.

200 bin TL değerinde bir ev alanlar, yüzde 20 peşinat sonrasında 160 bin TL’yi 120 aya bölerek ödeyecekler. Bunun yanında her altı ayda bir açıklanan enflasyon oranına göre taksit miktarına zam yapılacaktır. Bu da her yıl %10’a yakın bir zam anlamına geliyor.

Yani başlangıçta düşük bir ödeme yaparken, 10 yılın sonunda ülkemizin enflasyon oranını göz önüne alırsak %100 bir artış ile taksitlerinizi ödeyeceksiniz anlamına geliyor. Aldıktan sonra evinizi başkasına devretme ve kiraya verme şansı bulunmuyor. İki taksit maksimum ödememe şansınız bulunuyor. Bunları bir ay içerisinde ödemezseniz, evden tahliyeniz için işlemler başlatılır.

Konut Kredisiyle Ev Almanın Avantajları

TOKİ tarafından ev almanın şartları ve ödeme planı bu şekilde sunuluyor. Ülkemizde yüksek konut kredisi faiz oranları göz önüne alındığında insanların bu şekilde ev alma tercihleri daha yüksek oluyor. Tabi bunu yaparken peşinat miktarına ve toplam maliyet hesabını doğru şekilde yapmanız gerekiyor.

Faizsiz ödeme ile başlayan kredi sisteminde borcunuz bittiğinde neredeyse başladığınız taksit miktarının iki katına yakın bir ödeme yapacaksınız. Bu detayları ve bir bankadan alacağınız konut kredisi maliyetini karşılaştırdıktan sonra ev almaya karar vermeniz daha kolay olacaktır. Her ne kadar amacı alt gelir grubunu ev sahibi yapmak olsa da kurumun hayatına devam ettirmesi gereken şartlar bulunmaktadır.

birevim

Leave a Comment

one × five =