TOKİ Kampanya Hak Sahipliği Nedir?

TOKİ yaptığı konutlarda hiçbir insanın mağdur olmaması için özel olarak belirlenen haklar sunmaktadır. Bu haklardan insanların yararlanmasını sağlamak ve farklı insanların avantaj elde etmesinin önüne geçmek için hak sahipliği belgesi sorulmaktadır. Bu belgenin ne olduğunu bilen insan sayısı çok azdır. Öncelikle hak sahipliği nedir ve TOKİ tam olarak bu konuya nasıl dikkat etmektedir.

birevim

Hak Sahipliği Nedir?

TOKİ konutlarının yapıldığı bölgede yaşanan herhangi bir afet sebebiyle konutları yıkılan ve yeni bir konut almakta zorlanan kişilere uygun olarak sağlanan hak durumuna verilen isimdir. Konutun yıkılması, yanması veya oturulmayacak seviyede zarar görmesi önemli arz edilmektedir. Bu konuda dikkatli olunması bu sebepten dolayı büyük önem arz etmektedir. Bu durum mevzuat içerisinde açık bir şekilde belirtilmiştir.

TOKİ Hak Sahiplerini Kim Belirliyor?

TOKİ bölgede yaşanan felaket sonrasında evleri hasar gören insanların barınma ihtiyaçlarını karşılamak için devlet destekli olarak çalışma yürütmektedir. Bu durumda ayrıca gerçekten doğru insanların ev sahibi olabilmesi için özel olarak oluşturulan bir komisyon tarafından belirlenmesi sağlanmaktadır.

Projede hak sahibi olacak kişiler bölgede bulunan Belediye ve TOKİ Tarafından özel olarak oluşturulacak bir komisyon tarafından belirlenecektir. Hak sahipleri ile TOKİ arasında özel olarak görüşmeler yapılarak arsadan talepte bulunup bulunmayacakları şeklinde yeterli miktarda görüş alındıktan sonra karar verilmektedir.

TOKİ Hak Sahiplerine Nasıl Konut Satıyor?

TOKİ hak sahibi olarak belirlenen kişilerin konut sahibi olması için özel olarak belirlenen şartları kendisi belirlemektedir. Toplu konut idaresi öncelikle maliyet oranını dikkate almaktadır. Daha sonra satış bedeli belirlenmektedir. Belirlenen satış bedelinden daha sonra hak sahibine ait taşınmaz bina, arsa veya eklentisine ait bedel belirlenerek bu satış bedelinden düşülmektedir.

Geriye kalan miktarsa özel olarak belirlenen ödeme planı ile hak sahiplerine ödemesi için sunulmaktadır. Tüm detaylar konusunda hak sahibi ile TOKİ arasında uzlaşma yapılmaktadır. Yıkılan konutun değerinden, konutun enkazına kadar tüm detaylar göz önüne alınmaktadır. Ayrıca bu durum projenin yapıldığı illerin ekonomik şartlarına, afetin yaptığı hasara bakılarak özel olarak dikkat edilmektedir.

TOKİ Hak Sahipliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

TOKi hak sahiplerine yeni evlerini belirlenen alanda yapılan projeden vermektedir. Bu binanın zarar gördüğü noktada olabilir yeni bir noktada olabilir. Yeni konutlar yapılana kadar hak sahiplerinin ikametgah işlemini belediye sağlamaktadır. Bu durumda geçici bir konut verilmekte veya kira bedeli belediye tarafından ödenmektedir.

birevim

Leave a Comment

15 − 5 =