TOKİ Evleri Alınıp Satılabilir mi?

TOKİ insanlara ev sahibi yapmak için çok uygun kredi imkanları ve farklı ödeme planları ile bu hizmeti devlet destekli olarak sunmaktadır. Tabi burada belirli bir maddi değer ortaya çıktığı için bazı insanlar bu evler üzerinden kar elde etme amacı güdebilmektedir. TOKİ bunu engellemek için belirli şartlar belirlemiş ve bunlara uymayan kurada ev alma hakkına sahip olan insanlara yaptırım uygulamaktadır.

birevim

TOKİ tarafından ev alanların veya ev almak isteyenlerin en çok sorduğu soru bu evin başka birisine satılıp satılmayacağı oluyor. Bu konuda özel olarak değiştirilmedi sürece belirli bir kural tüm sözleşmelerde özel olarak bulunuyor. Bu sayede alt gelir grubu ailelerin bu durum sebebiyle mağdur olmaması ve insanların bu yapılardan uzak durması sağlanmamış oluyor.

Alt gelir grubunda olup, projelerden ev alma hakkına sahip olanlar imzaladıkları sözleşme gereğince borçlarını bitirmeden, yani mala tam anlamıyla sahip olmadan bunu devretme şansına sahip olamıyorlar. Eğer bu yönde bir işlem gerçekleştirilirse, borçlu kişisin sözleşmesi TOKİ tarafından feshedilme hakkına sahiptir.

Ancak proje açık satış usulüyle yapılmışsa bu şart kesinlikle aranmamaktadır. Bu konu projelerde özel olarak belirtilmekte ve uygulanmaktadır. Tüm projelerde konut satışı ve alım işlemlerinin tamamı özel olarak belirtilmektedir. Konutun yapıldığı bölge, nasıl teslim edileceği gibi detaylar bu konuya gerekli cevabı sağlamaktadır.

TOKİ Konutları Üçüncü Şahıslara Satılabilir mi?

TOKİ tarafından alınan evlerin başka bir şahsa satılması belirli koşullar oluşmadığı sürece mümkün değildir. TOKİ ile uzun vadeli bir sözleşme yaparak ev almayı başaran alt gelir grubuna dahil olan aileler borçlarının tamamını ödemeden yani eve tam anlamıyla sahip olmadan evlerini başka bir insana devretme şansına sahip olmamaktadır.

Bu durum sözleşmede özel olarak belirtilmektedir. Eğer konutunuzun borcu bitmişse veya aldığınız konutu açık satışla alma şansına sahip olduysanız bu sizin konutunuz içerisinde istediğiniz yapma hakkına sahip olmanız anlamına gelmektedir. TOKİ bu konuda çok dikkatli davranmaktadır. Bu konuda insanların burayı uygun fiyatla alarak, başkalarına satmalarının önüne bu şekilde geçilmektedir.

TOKİ Evleri Kiraya Verilebilir mi?

TOKi’den alınan evlerle ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi de TOKİ’den alınan evlerin kiraya verilip verilememe durumudur. Bu durumda sözleşme içerisinde açık bir şekilde belirtilmektedir. Alınan konut için imzalanan sözleşme şartlarında borç tam anlamıyla bitene kadar, alınan evin içerisinde ailenin ikamet etmesi koşulu bulunmaktadır.

Eğer yapılan denetimler sırasında alıcı kişinin kendisinin, ailesinin veya çocuklarının burada ikamet ettiği tespit edilmediği durumlarda sözleşme TOKİ tarafından feshedilme hakkına sahiptir. Bununla amaçlanan insanları bu evleri bir rant kapısına çevirmesinin önüne geçmek olmaktadır. Tabi borcunuz bittiğinizde kiraya verip vermemeniz TOKİ’nin kararına bırakılmıştır.

birevim

Leave a Comment

four × 1 =