TOKİ’den Ev Nasıl Alınır?

Toplu Konut İdaresi açılımına sahip olan TOKİ uzun zamandan beridir ev alma hayali olan vatandaşların hayallerini gerçeğe dönüştürmektedir. Bu kapsamda erişimlerin kolay olmasından TOKİ’nin hizmet ağının geniş olmasına kadar pek çok avantajın sayılması mümkündür. Üstelik TOKİ, ödemelerde de gerek vade gerek peşinat açısından kolaylıklar sağlamaktadır. Peki, bu kolaylıklardan istifade ederek TOKİ’den nasıl ev alınır? TOKİ aracılığı ile ev alınabilmesi için öncelikle sisteme başvuru şartlarını sağlıyor olunması gerekmektedir. Sonrasında ise kayıtların yaptırılması istenmektedir. Kayıtların toplanmasından sonra ise sıra kuraya gelmektedir. Noter huzurunda yapılan kura neticesinde şanslı isimler proje kapsamında konut sahibi olabilmektedir.

birevim

TOKİ Ev Alımlarında Başvuru Şartları

TOKİ başvuru şartları arasında ilk madde T.C. vatandaşı olmaktan geçmektedir. Ayrıca kişilerin projenin yer aldığı bölgede ya da yakınlarında en az bir yıl süreden bu yana ikamet ediyor olmaları istenmektedir. Başvuru şartları gereği daha önceki zaman dilimlerinde TOKİ projelerinden herhangi birinden ev sahibi olmuş kimseler bir daha projeye kayıt yaptıramamaktadır. Bireyler kayıt için başvuru tarihi itibari ile 25 yaşını doldurmuş da olmalıdır. Aylık gelir miktarı da başvuru şartları arasında yerini korumaktadır. İstanbul haricindeki illerde başvuru için maksimum ayık gelir 4.500 TL olarak belirlenmiştir. İstanbul içinde TOKİ başvuruları için gelir maksimum sınırı ise 4.800 TL’den meydana gelmektedir.

TOKİ’den Ev Alımlarında Ödeme Sistemleri

TOKİ, projelerinin bulunduğu bölgeye göre ödeme sistemlerinde değişimler gösterebiliyor. Projeler kapsamında özellikle Ankara gibi illerde düşük taksitlerle ev sahibi olunması mümkün. TOKİ ödemelerine başlanmadan önce kurada çıkan evin özelliklerine göre belli miktar peşinat olarak alınıyor. Alınan peşinat rakamları ise ücretin tamamından düşülüyor. Sonrasında kalan miktarlar taksitlere bölünüyor. TOKİ avantajları taksitlerde de kendini göstermeye devam ediyor. Çünkü son yenilikler ile birlikte TOKİ’den ev alımlarında taksitlerin 120 aya kadar uzatılması mümkün. Yine de bireyler taksitlerin daha kısa sürede bitebilmesi için daha kısa vadeleri seçebiliyor. Vadelerin kısalması, aylık yapılacak ödemelerin miktarını artırmasına karşın toplam borcun daha kısa zaman diliminde tamamlanması avantajını taşıyor.

birevim

Leave a Comment

three + 5 =