Yunanistan’dan Nasıl Ev Alınır?

Gayrimenkul alımları hem hayatın idamesi hem de yatırım açısından gerekli olan atılımlar arasındadır. Üstelik son yıllarda pek çok kimse, yatırım ya da yazlık amaçlı kullanacakları gayrimenkuller için rotalarını yabancı ülkelere çevirmişlerdir. Yunanistan ev alımı açısından Türk yatırımcılar tarafından değerlendirilen ilk alternatiflerden biri olarak akıllara gelmektedir. Ülkemize yakın olmasından doğasına kadar pek çok neden gösterilerek Yunanistan’dan ev sahibi olmak istenebilmektedir. Ancak bunun için belli başlı ön hazırlıkların tamamlanması gerekmektedir. Bilindiği üzere her ülkenin kendi vergi mevduatları bulunmaktadır. Yunanistan’dan ev satın almak için Yunanistan’ın emlak piyasasına da vergi sistemlerine de aşina olmak çok önemlidir.

birevim

Yunanistan’dan Ev Alımı İçin Gerekenler

Yunanistan’dan ev alınabilmesi için bir uzmandan yardım istemek en yerine kararlardan biri olacaktır. Yardımlar özellikle işin Yunan ayağında işe yaramaktadır. Pek çok kişi, emlak fiyatları hakkında bilgi yeterince bilgi sahibi olamadığı için olması gereken rakamların üzerinden ödemeler yapmak zorunda kalabilmektedir. Ancak özellikle emlak avukatları bu duruma mani olacak önerilerde bulunabilmektedir. Yunanistan konut alımında avukatlar aracı görevi görerek alıcı ve satıcı arasındaki sözleşmeyi de hukuka uygun şekilde hazırlamaktadır. Hazırlanan sözleşmede %10’luk rakam depozito ücreti olarak belirlenmektedir. Bunun yanı sıra ev alımı gerçekleştirmek isteyen kimselerin Yunan bankalarına yatırım yapmaları istenmektedir. Bunun yanı sıra vergi sicilinin temiz olduğunun resmi şekilde kanıtlanması da gereklilikler arasında gösterilmektedir.

Yunanistan Ev Alımlarında Avantajlı Mı?

Farklı ülkelerden konut almak yüksek ücretler ve kur farkları nedeni ile her zaman avantajlı olarak gösterilmemektedir. Ancak Yunanistan, bu işin istisnaları arasında kendini belli etmektedir. Yunanistan’da ev almanın avantajları arasında ilk olarak oturma izinleri gösterilmektedir. Pek çok ülkede oturma izni almak için ödenmesi gereken miktarın yarısının temin edilmesi, Yunanistan’da oturma izni elde edebilmek için yeterlidir. Üstelik büyük bir kriz atlatan Yunanistan’da emlak fiyatları oldukça aşağılara çekilmiş durumdadır. Neredeyse %50 oranında düşen gayrimenkul fiyatları ister lüks, ister standart konutların uygun rakamlar üzerinden satın alınmasını garantilemektedir. Üstelik Yunanistan, Türkiye’ye yakın olmak gibi bir avantaja da sahiptir.

birevim

Leave a Comment

1 × 1 =