TOKİ, İstanbul’a 10 Bin Ucuz Konut Yapıyor!

Çalışmalarını yalnızca konut üretme üzerine yoğunlaştıran TOKİ, 2020 yılında İstanbul’da en az 10 bin ucuz sosyal konut projesini hayata geçirecek.

birevim

Başlattığı 50 bin sosyal konut hamlesi büyük ilgi gören Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ) İstanbullulara ucuz konut müjdesi verildi. TOKİ 50 bin sosyal konut projesi için vatandaşlardan 637 bin talep gelmişti. TOKİ Başkanı Ömer Bulut, “Gelen talebi gördük ve İstanbul’a ağırlık vereceğiz. 2020’de en az 10 bin sosyal konutu satışa sunacağız” şeklinde açıklama yaptı. TOK 10 bin sosyal konut projesi için elindeki mevcut arsa stoklarını da kullanacak. Peki TOKİ’nin 10 bin ucuz konut projesi İstanbul’un hangi bölgelerinde hayata geçirilecek ve nasıl bir konsepte sahip olacak?

Yatay Mimari Esas Alınacak!

Bulut, 50 bin sosyal konut hamlesindeki son durum hakkında da bilgi vererek, , “Kura çekimleri 19 Ağustos´a kadar tamamlanacak. Bugün itibariyle 34 projede 15 bin 125 konutun kura çekimi tamamlandı. 18 projede 10 bin 271 konutun da ihalesi tamamlandı ve inşaatları başlama aşamasına geldi. 8 projede ise bin 686 konut ihale sürecine girdik” dedi.

TOKİ’nin İstanbul’da hayata geçireceği 10 bin konut projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın arsa üretimi konusunda destek verdiğini belirten Bulut, “Pendik, Başakşehir, Hoşdere, Ayazma gibi bölgelerde arazilerimiz var. Yine Anadolu yakasında Tuzla’da ek bölgeler var. Sancaktepe’de arazi geliştirme çalışmalarımız sürüyor. Bu bölgelerde dar gelirli vatandaşlar için az katlı projeler hayata geçecek.” dedi. TOKİ’nin İstanbul’da inşa edeceği 10 bin sosyal konut projesinde mahalle kültürüne dair izler de yaşatılacak.

İhalelere Son, Ucuz Konuta Devam

TOKİ’nin bundan sonra sadece sosyal konut üreteceğini dile getiren Bulut, bir dönem yaptıkları hasılat paylaşım modelli ihaleleri de artık gerçekleştirmeyeceklerini belirtti. Bulut, “2019 için toplam bütçemiz ise 16 milyar lira. 250 sektöre hitap ediyoruz. Uygulamalarımız önümüzdeki inşaat sezonunda işsizliğe önemli kaldı sağlayacak. 100-120 bin civarında istihdam katkımız olacak” dedi. Bulut bunlara ek olarak, bu yılın ilk 5 ayında tüm projeler için 5 milyarlık ödeme yaptıklarını da sözlerine ekledi.

birevim

7 Comments

 • Konut fiyatları konusunda bir bilgi vermeden ucuz olarak adlandırmaları hiçte güzel değil

  • Merhaba Derya Hanım,
   Haberimizdeki bahsi geçen konutlar 2019 yılı için planlanmış olanlardır.

 • Konutlar hangi lokasyona yapılacak, nereden başvurabileceğiz veya takip edebiliriz?

  • Merhaba Kadir Bey,
   Bu ve benzeri haberleri sitemizden sizlerle paylaşıyoruz, takipte kalın.

 • Toki, son zamanlarda ucuz konut yaparak bir ok insanın ev sahibi olmasını da sağlıyor, bu gerçekten takdir edilesi bir hareket

Leave a Comment

2 × 1 =