TOKİ Emekliye Ev Nereye Başvurulur 2019!

Toplu Konut İdaresi yani TOKİ ülkemizde alt gelir grubuna dahil olan ailelerin ev sahibi olması için her şehirde konut projelerine imza atıyor. Uygun ev fiyatlarının yanında uzun vadeli ödeme seçenekleri sayesinde bu evlere olan talep yüksek oluyor.

birevim-reklam

Emekliler için de özel bölümler her projenin içerisinde bulunuyor. TOKİ emeklilere özel proje yapmak yerine her yaptığı proje içerisinde %25’lik kısmını emeklilere ayırmayı tercih ediyor. Bu sayede bir projede emekliler için özel bir daire sayısı oluyor. Tabi bunun için başvuru yapılması gerekiyor. Eğer başvuru sayısı konut sayısından fazla olursa emekliler arasında kura ile ev alacaklar belirleniyor.

Emekliler TOKİ Evleri İçin Nereye Başvurmalıdır?

TOKİ’den ev almak isteyen emekliler öncelikle başvurularını yapması gerekiyor. Başvurular kurum tarafından belirlenen Ziraat Bankası veya Halk Bankası şubeleri üzerinden yapılıyor. Gerekli evrakları hazırlayarak gideceğiniz şubede yapacağınız sözleşme ile ilk adımı atmış olacaksınız. Bu adımın ardından kura çekiliş tarihini beklemeniz yeterli olacaktır.

Başvuru tarihleri bölgenizde yapılacak projenin durumuna göre değişiklik gösterecektir. Ülkemizde kurum tarafından çok sayıda proje bulunduğu için her birinin farklı başlama ve bitiş tarihleri bulunmaktadır. Sizlerde bu tarihlere  dikkat etmek için TOKİ’ye ait web sitesine ya da bölge ofislerine giderek gerekli bilgilere daha doğru bir şekilde ulaşma imkanına sahipsiniz.

Emekli Başvurusu İçin Gerekli Bekleler

TOKİ tarafından her projede sunulan 4’te 1’lik konuttan ev almak isteyen emekliler öncelikle başvuru için gerekli olan evrakları tamamlamalı ve şartları yerine getirmelidir.

Başvurunuz için kimlik fotokopiniz ile birlikte SGK üzerinden alacağınız emekli kimlik belgeniz yeterli olacaktır. Bu iki evrak ile birlikte aylık gelir miktarınızı gösteren bir belgenin yanında daha önce TOKİ’den hiç ev almamış olmanız da aranan şartlar arasında yer alıyor.

TOKİ bu konulara özel ilgi gösteriyor. Bu sayede daha dikkatli ve önemli bir şekilde ilerleyerek gerçek ihtiyaç sahiplerinin ev sahibi olması sağlanıyor. Yapılan başvuru sayısı ev sayısından fazla olmadığı sürece kura çekimi yapılmadan evler başvuranlar arasında paylaştırılıyor.

birevim-sabit-reklam

9 Comments

Leave a Comment

*

code