TC Kimlik No İle Tapu Sorgulama

Gelişen teknoloji sayesinde oturduğumuz yerden kalkmadan birçok işlemi gerçekleştirme şansına sahibiz. Bunlardan bir tanesi de tc kimlik no ile tapu sorgulama işlemini yapmak diyebiliriz. Bu işlemi yapabilmeniz için size gerekli tek şey E-Devlet şifresi olacaktır. Eğer şifreniz yoksa yapmanız gereken size en yakın PTT şubesine giderek 2 TL ücret karşılığında şifrenize sahip olmak olacaktır.

birevim

Size verilecek olan şifre tek kullanımlık olup, ilk giriş işlemini yaptıktan sonra ikinci adım olarak şifrenizi güncellemek olacaktır. Hatta güvenliğinizi arttırmak adına mobil imza, elektronik imza gibi farklı yöntemleri dahi değerlendirme şansına sahip olduğunuzu da aktarmamız gerekiyor.

Tapu Bilgileri Nasıl Sorgulanır?

Almış olduğu şifre ile birlikte E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken kısa yolları kullanarak tapu bilgileri sorgulama sayfasına giriş yapmak olacaktır. Bunun için ana sayfada bulunan arama bölümüne tapu bilgileri sorgulama yazmanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkacak olan linke tıklayarak üzerinize kayıtlı olan tüm tapuların sorgulanması işlemini hemen yapabilmeniz mümkündür.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sistemi üzerinden alınan tüm bilgiler kimlik numaranız ile eşleşmesine bakılarak size saniyeler içerisinde gerekli bilgilerin sunulmasına yardımcı olunacaktır. Bu arama sonucunda size üzerinizde bulunan taşınmaz listesi hakkında gerekli bilgiler verilecektir. Daha detaylı bilgi alabilmek içinse www.tkgm.gov.tr adresine girebilir ya da tapunuzun bulunmuş olduğu müdürlüğe giderek sorgulama yaptırabilirsiniz.

Sorgulama İle Elde Edilen Tapu Bilgileri

TC kimlik no ile tapu sorgulama işlemi yaptıktan sonra karşınıza birçok bilgi aynı anda çıkacaktır. Taşınmazın bulunduğu il, ilçe ve mahalle net bir şekilde size sunulacaktır. Taşınmazın tipi hakkında bilgi verilecek, niteliği hakkında düşünceleriniz aktarılacaktır.

Ayrıca bu bilgileri dışında “Detaylar” sekmesine basarak metrekare bilgilerine rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. “Hisse Bilgileri” sekmesine tıklayarak farklı bilgilere ulaşabilirsiniz. Tüm bu bilgilere sadece kimlik numaranızı kullanarak yapmanız mümkündür.

Bu sistem üzerinden ayrıca tapunuz ile ilgili olan tüm işlemleri de yapma şansına sahipsiniz. Özel bir durum hakkında bilgi almak için telefon numaranızı bu tapu üzerine kayıt yapabilmeniz mümkündür.

birevim

5 Comments

  • Tapu sorgulamak için e-devlete giriyordum verdiğiniz siteden bakmak çok daha kolaymış teşekkürler 🙂

  • E-devlet üzerinden sanırım parsel detayı göremiyoruz, ama tkgm.gov.tr üzerinden parsel parsel görebiliyoruz 🙂

  • Konunuzu görünce evimizin tapusunu kontrol edeyim istedim, tkgm üzerinden çok kolay sorgulayabiliyormuşuz detayları.

  • e-Devlet şifresi olmayanlar internet bankacılığı kullanıyorlarsa, oradan da çok rahat girebilirler e-devlete

Leave a Comment

5 × 1 =