Tasarruf Finans ile Banka Konut Kredisi Hesaplama

Tasarruf finans ile banka konut kredisi hesaplama adımları arasında kıyaslama yapıldığı zaman ödeme türü bakımından finansman firmalarının daha avantajlı olduğu görülmektedir. Faiz olmaksızın konut sahibi olmak isteyen kişiler için konut finansman firmaları çok daha makul olacaktır. Bankalardan alınan kredilerde aldığınız tutarın üzerinde bir ödeme yapmanız gerekir. Finansman firmalarına dair yapılan son değerlendirmeler ve yasal düzenlemeler ile kontrol süreci BDDK’ya devredilmiştir. BDDK denetimleri yapmasının sonrasında ek uyarılarda bulunma hakkını da saklı tutmaktadır.

birevim

Konut Satın Almanın Faizsiz Yolu!

Faizsiz konut projeleri kapsamında satın alım aşamasını tamamlamak için finansman firmalarından destek alabilirisiniz. Konut finansman firmalarında kişilerin ödeme yapacakları tutara göre aylık ya da iki aylık çekilişlere katılım hakkı elde edilir.

  • Oluşturulan katılım fon havuzu kapsamında çekilişten çıkan kişinin evi satın alınır. Çekiliş ve tüm ödeme aşamaları yasal takibe uygun bir biçimde tamamlanacaktır. Bu konuda bir kısıtlama söz konusu değildir.
  • Ödeme sistemlerinde aralıklı ödeme modelini de belirleyebilirsiniz. Finansman firmaları iki ay ödeme yapılmasının sonrasında bir aylık bir ara verilmesine imkan vermektedir.
  • Ödeme yapılacak olan sürecin tamamlanmasının hemen sonrasında sistemden çıkışınız verilecektir. Hiç faiz ödemeden ve uzun bir süre yatırımı göze alarak konut sahibi olmak mümkün kılınmaktadır.

Faizsiz konut projeleri dahilinde firmaların katılımcıların haklarını suiistimal etmemeleri için gerekli olan tüm önlemler alınmıştır. Bu noktada BDDK aracılığı ile denetlemeler yapılacaktır. Ayrıca finansman firmalarının sahip olmaları gereken minimum nakit tutar da tespit edilmiş ve 100 milyon lira olarak belirlenmiştir.

Devlet Desteği

Konut satın almak isteyen kişilerin konut tasarruf ve destek sistemlerine kayıt olmasına da imkan verilmektedir. Bu programlara dahil olmak için 18 yaşını doldurmanız ve reşit olmanız yeterli olacaktır. Aylık olarak ödenecek olan tutar en az 250 lira olabilir. Maksimum tutar ise 2500 lira olarak belirlenmiştir. Ödeme adımının tamamlanmasının hemen sonrasında gerekli olan sistem analizi yapılacaktır. Devlet desteği kapsamında en az 3 sene duran kişilere 15 bin liralık bir ek ödeme fırsatı da sunulacaktır. Bu ek ödeme ile beraber en azından evinizin peşinat adımını tamamlama fırsatını elde edeceksiniz.

Konut Kredisi Alternatifi

Faizsiz konut projeleri kapsamında dilediğiniz gibi bir sistem bulamadıysanız konut kredisi alternatiflerine de bir göz atma fırsatınız bulunmaktadır. Konut kredilerinde satsın almak istediğiniz daireye bir ekspert gönderilecektir. Konutun kredilendirmeye uygun olup olmadığı bu şekilde belirlenecektir. Konut kredisi alım sürecinde faiz oranını belirleyen en temel unsur vade adedidir. Örneğin 12 ayda ödenecek olan kredinin faiz tutarı 24 aylık bir kredinin faiz tutarından daha düşüktür. Faizin minimum seviyede olması için vadenin de en düşük seviyede tutulması gerekmektedir. Konut kredisi ödeme adımları bu şekilde daha müşteri dostu bir hal alır.

birevim

Leave a Comment

eleven − 8 =