Tasarruf Finans Firmalarıyla Banka Arasında Farklar

Tasarruf finans firmalarıyla banka arasında farklar temel alınan bir kıyaslama yapıldığı zaman ana unsur kesinlikle faiz tutarıdır. Finansman firmalarında faiz olmaksızın erişim adımını tamamlama ve konut sahibi olma fırsatını elde edebilirsiniz. Bankalarda ise aldığınız tutar ile ödediğiniz tutar farklılık göstermektedir. Ödediğiniz tutar ile çektiğiniz tutarın farklılığının az olması için vade miktarını sınırlı tutmalısınız. Taksit sayısı ne derece düşük olursa ödenecek faiz tutarı da o kadar minimum seviyeye inecektir.

birevim

Finansman Firmaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Faizsiz ev satın almak isteyen kişiler için özel olarak hizmet veren tasarruf ve finansman firmalarının şu özelliklerine hakim olmalısınız;

  • Finansman firmalarında kişilerin ödeme adımlarına ve bütçelerine uygun biri tasarruf grubuna dahil olmalarına imkan tanınacaktır.
  • Tasarruf firmaları arasından seçim adımı tamamlanırken bu firmaların daha öncesinde kaç kişiyi konut ya da ev sahibi yaptığını incelemeniz gerekir.
  • Kalabalık olan tasarruf gruplarında aylık ödemeniz gereken tutar farklılık gösterecektir. Daha düşük bir seviye hakim olacaktır. Fakat kalabalık tasarruf gruplarında konut satın alma sırasının size gelmesi dar gruplara göre daha uzun bir zaman alabilir.
  • Bu tasarruf gruplarından çıkmaya karar verirseniz sözleşmenin imzalanmasının sonrasında 14 gününüz olacaktır. 14 gün içerisinde cayma hakkını herhangi bir mali kayıp olmadan kullanma imkanını değerlendirebilirsiniz.

Yapılan son yasal düzenlemeler ile beraber firmaların aktif olarak hizmet vermesi için en az 100 milyon lira nakit tutarı göstermesi gerekmektedir. Ayrıca firmaların kuruluş başvuruları BDDK tarafından denetlenecektir. Gerekli olan rutin kontrollerin ve teftişlerin yapılmasından da BDDK sorumludur. Bu kurumun gerektiğinde ek tedbirler talep etme hakkı da vardır.

TOKİ ile Taksitle Ev Satın Alma

Faizsiz ev satın almak isteyen kişilerin göz atabilecekleri alternatiflerden biri de TOKİ projelerdir. Orta ve düşük gelir düzeyine sahip olan kişilerin konut satın almasını daha kolay bir hale getirebilmek için özel olarak verilen bir hizmettir. Bu sistemden faydalanmak için kendi üzerinize kayıtlı bir konutunuz bulunmamalıdır. Ayrıca sadece ikamet ettiğiniz ilde konut başvurusunda bulunmanıza imkan tanınmaktadır. Katılım oldukça yüksek olduğu için noter huzurunda yapılan çekiliş ile konutlar sahiplerine ulaştırılır. Bu katılımın ve başvurunun tamamlanması için 500 lira ile 1000 TL arasında değişen bir katkı payının ödenmesi gerekmektedir. Çekilişi kazanmanız durumunda bu katkı payı tarafınıza ödenecektir.

Kredi Çekme Koşulları Nelerdir?

Faizsiz ev için sunulan projelerden kendinize uygun biri seçim yapamadıysanız, kredi çekme koşullarına dair detaylı bir inceleme yapabilirsiniz. Kredi çekebilmek için kişilerin bankaların kara listesinde bulunmaması ve kredi puanının konut kredisi çekmek için yeterli olması gerekmektedir. kredi çekme adımında kişilerin özellikle kredi puan detaylarının yanı sıra bir de ekspertiz hizmeti verilmektedir. Satın alınmak istenen evin kredilendirmeye uygun olup olmadığı bu ekspertiz adımı sonrasında kesinleşecektir. Konutun ederi de belirlenecektir. Belirlenen ederin %75 i oranında bir tutar size kredi olarak sunulacaktır. Bunun kalan tutarının kişiler tarafından karşılanması gerekir.

birevim

Leave a Comment

14 − 3 =