Evi Olmayan Yaşadı Taksitle Ev Kampanyası (GÜNCEL)

Evi olmayan yaşadı taksitle ev kampanyası ( güncel ) sayesinde ev sahibi olmak için yeterli bütçeye sahip olmayan kişiler dahi sorunsuz bir biçimde konut sahibi olmaya ilk adımlarını atabilirler. Konut sahibi olmak için tercih edeceğiniz en temel noktaların başında TOKİ kampanyaları gelmektedir. TOKİ kampanyalarına katılım için dikkate alınması gerekenler;

birevim

  • Evi olmayan kişiler için özel olarak tasarlanmış olan TOKİİ projeleri düşük ve orta bütçeli olan kişilerin ev sahibi olmalarını mümkün kılmaktadır.
  • Evi olmayan kişilerin TOKİ projelerini değerlendirmeleri için sadece kendi ikamet ettikleri il üzerinden başvuruda bulunmalarına izin verilir. 2+1 ya da 3+1 seçenekler üzerinden seçim adımı tamamlanabilir.
  • Başvuru için belirli bir depozito yatırmanız gerekmektedir. Kişilerin 2+1 evler için 500 lira yatırması talep edilirken diğer ev tipleri için 1000 TL talep edilmektedir. Bu süreçte kurada ev sahibi olma imkanını elde edemezseniz, yatırdığınız tutar tarafınıza geri ödenecektir.

Faizsiz konut projeleri kapsamında yer bulmak için belirli bir kuraya katılmak gerekir. TOKİ kuraları hem noter huzurunda gerçekleştirilmekte hem de canlı yayında naklen yayınlanmaktadır. Kişilerin satın almış oldukları TOKİ projeleri kapsamında satış yapma hakları da vardır. Aylık ödeme yapılan tutar da dahil olmak üzere TOKİ evleri borçları ile beraber satışa çıkarılabilir. Bu alanda ilan verilirken kesinlikle TOKİ taksit yapısına dahil olduğunun belirtilmesi gerekir.

Devlet Katkısı Nedir?

Faizsiz konut projeleri kapsamında bir diğer alternatif de devlet katkısıdır. Bu sistem hakkında bilmeniz gerekenler;

  • Devlet katkısı sistemlerinde ek destek almanın koşulu bu sistemde 3 yıl boyunca aktif kalmaktır.
  • 3 senenin altında kalan kişiler için herhangi bir ödeme yapılmasına imkan verilmeyecektir.
  • Sunulan devlet desteği 15 bin lira seviyesindedir.

Faizsiz konut projeleri arasında en sevilen seçeneklerin başında gelmektedir. Kişilerin bu sistemden faydalanarak ek bir bakiye sahibi olma ve konutun en azından peşinat kısmını tamamlama hakkı olacaktır.

Finansman Kuruluşlarından İstifade Edin

Devlet desteğinin sizin için yeterli olmayacağını düşünüyorsanız finansman kuruluşlarından da yardım alma hakkınız bulunuyor. Finansman kuruluşlarından yardım alırken kişilerin kısa bir sürede ev almak istemeleri durumunda beklentilerinin karşılanmayacağı belirtilmelidir. Finansman ve tasarruf kuruluşlarında daha uzun vadeli bir şekilde konut sahibi olmanız imkan verilmektedir.

Bu kuruluşlarda ödeme tipinize göre aylık olarak hangi konut çekilişlerine katılacağınız belirlenir. Aylık ödemesi daha yüksek olan kişilerin konut satın alma olasılığı daha yüksek olan çekilişlere katılması sağlanacaktır. Finansman kuruluşları üzerinde son senelerde büyük denetimler yapılmaktadır. Ayrıca çıkarılan son kanun tasarısı ile beraber bu firmaların düzenlenmesi ve denetimlerinin yapılmasının sorumluluğu BDDK’ya aktarılmıştır. BDDK firmalardan ek tedbirler talep etme, eğer tedbirler alınmazsa firmanın kapanmasına karar verme hakkını da saklı tutmaktadır. Bu noktada ana amaç kişisel hakların korunmasıdır.

 

birevim

Leave a Comment

one × four =