Konut Kredisi Sadece 19 Günde 2019’dan Daha Fazla Kullanıldı

Covid-19 virüsüyle beraber kullanıcıların hayatlarında pek çok şey değişmiş durumdadır. İş şekilleri homeoffice tipine dönmüştür. Bunun yanı sıra pandemi döneminin bir nebze olsun atlatılmasıyla beraber, ekonomik anlamda hamleler yapılmaya başlanmıştır. Bu hamleler ekonomiyi canlandırmayı amaçlamaktadır. Pandemi sürecinde bazı firmalar iflasın eşiğine gelmişlerdir. Bu sebeple devlet desteği ve krediler şart hale gelmiştir. Tüm bunlarla beraber devlet tarafından bazı sektörlerin canlandırılması için teşvik ve kalkındırma işlemleri başlatılmıştır. Bu kapsamda örneğin konut alımlarında kredi verilmesi söz konusu olmuştur. Verilen bu kredilerin faiz oranları bankalar tarafından belirlenmektedir. Devlet tarafından bu faiz oranlarının düşürülmesi talimatı bankalara iletilmiştir. Ve sonuç olarak bankalar düşük faizli krediler vermeye başlamışlardır.

birevim

Konut Kredisi

Yaşlısından gencine hemen hemen herkes kendine ait bir evde oturma hayali kurmaktadır. Kimi zaman kullanıcılar konutları aktif olarak yaşamak için kullanırken, kimi zaman da bu durum konutu satın alıp kiralama şeklinde yer bulmaktadır. Tüm bunlarla birlikte, tüketicilerin konutlara olan yoğun ilgisi her dönem güncelliğini korumaktadır. Taşınmaz mallardan olan konutlar, kişilere bir güvence sağlamaktadır. Olumsuz bir durum yaşanması halinde kişiler satın almış oldukları bu konutlara güvenmektedirler. Konutu kiraya verip faydalanabilmektedirler. Bunun yanı sıra acil ihtiyaç durumlarında konutu satıp toplu parayla ihtiyaçlarını da girebilmektedirler. Bu sebeple birçok kullanıcı konut kredisi almak için bankalara başvurmaktadır.

Krediler

Krediler, bankalar tarafından kullanıcının talebi üzerine geri ödemeli paralardır. Kredinin birçok çeşidi bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi, emlak kredisi yalnızca bu örneklerden bir kaçıdır. Kullanıcılar bankalardan talep ettikleri kredileri aylık veya yıllık taksitlere bölebilmektedirler. Buna vade denmektedir. Krediler kullanıcıların gündelik hayatta da birçok ihtiyacına yardımcı olmaktadır. Krediler verilirken kişinin gelirine göre bir miktar hesaplanmaktadır. Ve kimi bankalarda geri ödeme işlemleri de 3 veya 6 ay kadar ertelenebilmektedir. Bu da müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayıp kredi çekilen miktarı ödemelerine zaman tanınmasını sağlamaktadır. Daha önce ödeme yapmamış kimselerin ödemeleri banka tarafından tahsil edilmektedir. Ve kişinin kredi notu düşürülmektedir. Kredi notu düşen kişiler, tekrar başka bir kredi almak istediklerinde olumsuzluklarla karşılaşabilmektedirler.

Düşük Faizler ve Krediler

Covid-19’la ilgili yaşanan tehlikenin toplumsal anlamda azalmasıyla sektörler de çalışmalarına ivme kazandırmaya başlamışlardır. Bankacılık sektörü de bundan önemli bir pay sahibi olmuştur. Bankalar, covid-19 sonrasında ekonomiyi yeniden canlandırmak ve kredi alım oranını arttırmak istemektedirler. Bu sebeple kullanıcılara düşük faiz oranlı krediler vermektedirler. Bu krediler önceki yıllara kıyasla daha fazla tercih edilmektedir. Kullanıcıların 2019 yılının tamamında aldıkları kredilerin, 2020’nin ilk yarısında alınan kredilerden az olduğu görülmektedir. Bu da 2020 yılındaki konut kredileri oranında büyük bir artış yaşanmasını sağlamıştır. Kullanıcılar düşük faizli ve uzun vadeli kredileri almaya eğilim göstermişlerdir.

birevim

5 Comments

  • Konut kredisine bu sene gerçekten çok fazla bir rağbet oldu. Pandemi sürecinde birikim yapan bireyler ev almaya yöneldi

  • Konut kredisine gerçekten ilgi fazla oldu, pandemi vs demeden insanlar ev almaya yöneldi faizi düşük görünce

  • Pandemi de para biriktiren ev kredisine girdi, umarım ödeyebilirler ve güzel yatırımları olur 🙂

  • Gerçekten garip bir milletiz, ekonomi çok kötü diyip ev alıyoruz 🙂

Leave a Comment

17 − sixteen =