Tapuda Her 3 Satıştan 1’i Web Üzerinden Yapıldı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık neredeyse hemen her işlem internet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Kullanıcıların zamandan tasarruf etmesini sağlayan online işlemler sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle ülkemizde ve dünyada baş gösteren salgın bir hastalık olan COVID-19 virüsü ile online işlem yapma sıklığı artmıştır. Covid-19 virüsü kalabalık gruplar ve insanlardan birbirine geçme eğilimi göstermektedir. Bu sebeple ülkemizde uygulanan tedbirler bulunmaktadır. Kullanıcılar da zaruri durumlar haricinde işlemlerini evden yapmayı tercih etmektedirler. Bu işlemlerin birçok türü vardır. Bankacılık işlemlerinden, alışverişe, tapu ve devir işlemlerine kadar artık online şekilde yapılabilmektedir. Evde kalmanın öldürücü bir virüsten korunmak demek olduğu bu dönemde kullanıcılar evden çıkmadan işlemlerini yapmak istemektedirler. Ve bu şekilde hizmet veren sektörlere yönelme eğilimi göstermişlerdir.

birevim

Tapu İşlemleri

Tapu işlemleri genelde müdürlüklere başvurularak yapılmaktadır. Fakat pandemi sürecinde bireyler, fiziken var olan müdürlükler yahut ofislere müracaat etmek yerine evden internet erişimi olan cihazlarla bu tarz işlemleri halletmeyi tercih etmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, son birkaç ayda tapu işlemlerinin yapılması online şekilde gerçekleştirilmiştir.  Haziran ayında hesaplanan verilere göre yapılan 357 bin işlemin en az 113 bini web tapu üzerinden gerçekleştirilmiştir. Gelişen teknolojiyle birlikte artık kullanıcılar da daha az maliyetli olan seçeneklere yöneldiği gözlemlenmektedir.

Haziran Ayı Tapu İşlemleri

Tapu işlemi arazi, tarla, konut gibi taşınmaz malların alım- satımında yapılmaktadır. Tapu bir nevi o malın sahiplik belgesidir. Bu sebeple satın alma işleminin resmiyete dönüştürülmesi için tapu devri yapılmalıdır. Aksi halde mal hakkında doğabilecek haklarda ihtilaflı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Tapu müdürlükleri bu hak kaybının önlenmesi ve alım- satım işleminin kanunlara uygun şekilde yapılabilmesini sağlamaktadır. Tapu müdürlükleri aracılığıyla yapılan haciz, devir, ipotek ve satış gibi işlemlerin sayısı haziran ayında 70 bini bulmuştur. Kurumlara başvuran kimselerin yoğunluk yaratmaması açısından web tapu işleminin tercih edilmesi faydalı olmuştur. Web tapu uygulamasının en çok kullanıldığı beş il vardır. Bu iller şu şekilde sıralanabilir; Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul ve İzmir.

Web Tapu

Birçok kullanıcı tarafından tapu işlemleri cxcni gerçekleştirmek için internet üzerinden web tapu kullanılmaktadır. Web tapu ile yapılabilen birçok işlem vardır. Kullanıcılar web tapu sitesine e-devlet şifreleri ile giriş yapabilmektedirler. Giriş ekranında bireysel veya kurumsal seçeneğine tıklayarak kimlik numarası girilmelidir. Kullanıcılar T.C kimlik numarasının girilmesiyle beraber e –devlet sitesine yönlendirilmektedir. Buradan e-devlet girişi sağlanarak web tapu sitesine ulaşılabilmektedir. Kullanıcılar bu ekran ile taşınmaz malları ile ilgili işlem yapabilmektedirler. Bunun yanı sıra şirket yetki belgeleri, emlak değerini gösteren beyan belgelerine de ulaşılabilmektedir. Vatandaşlar bu uygulama ile yalnızca imza işlemi için tapu müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir.

birevim

5 Comments

  • İnternet üzerinden satışlar 2020 yılında gerçekten uçtu diyebiliriz, ev ve araba satışlarınında %90ı internetten yapılıyor artık

  • Vatandaşın internete alışması bir açıdan güzel kamu kuruluşlarındaki genel yoğunluğu hafifletir bu tarz girişimler

  • Bu tarz güzel haberleri alınca geleceğe dair umutlarım artıyor, teknolojik olarak güzel gelişmeler oluyor

  • İnterneti hayatımızın her yerinde kullanıyoruz, tapu alanında da kullanmak doğru bir hareket olmuş 🙂

  • İnternet artık her yerde kelimesinin en güzel örneği bu, artık satışlar da webten 🙂

Leave a Comment

one × 1 =