İnşaat Firmaları İçin Yeni Bir Dönem Başladı

Koronavirüs salgınının inşaat firmalarına yeni bir dönem açtığı konuşulmaktadır. DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise; nasıl ki 1999 depremi ile beraber deprem kriterlerine göre binalar inşa edilmeye başlanmış ise, koronavirüs ile beraber de sağlık kriterlerine göre inşaat firmalarının projelerini şekillendireceklerini savunmaktadır.

birevim

Koronavirüs Salgını İle Beraber Tüketicinin Talepleri Değişti

Koranavirüs salgını sonrasında yenilik beklenen alanlardan biri de inşaat sektörüdür. Tüketicinin taleplerinin değişmesi ile beraber konutların projelerinde de değişikliklerin olacağı öngörülmektedir. DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz; koronavirüs sonrasında yapılan yapıların bahçesiz, balkonsuz ve terassız olmayacağını savunmaktadır. Bu sebeple imar yönetmelikleri kapsamında da evlerin balkonlarının ve teraslarının olması için teşvik verilmesi gerektiğini söylemektedir. Bu konuda daha sağlıklı bir ev yaratabilmek için hekimlerden oluşan bir Sağlık Kurulu kuran Yılmaz; İstanbul Çekmeköy projesi için pandemi sonrasındaki gayrimenkul anlayışlarını uyguladıklarını belirtmektedir. Binaların asansöre ihtiyaç duyulmayacak kat sayısına sahip olmasının yanı sıra balkon, bahçe ve teraslarının da olması gerektiğini savunan Yılmaz; dairelerin havalandırma sistemlerinin de sağlık kriterlerine uygun olması gerektiğini belirtmektedir.

Koronavirüs İle Yüksek Katlı Binalara Rağbet Azaldı

Ziya Yılmaz’ın açıklamalarında; artık yüksek katlı binalara olan talebin azaldığı yer almaktadır. Bu durumun sadece Türkiye için değil, dünya için de böyle olduğunu eklemektedir. 3-4 yıl öncesinde şirket olarak bu durumu öngördükleri için arazi alımlarını buna göre yaptıklarını ve aynı zamanda Çekmeköy projesini de yatay mimari ile inşa ettiklerini belirtmektedir. Çekmeköy projesine olan ön talebin 58.000’i aşması ile beraber planlamaya buna göre yön verdiklerini açıklamaktadır. Zemin artı 5 kat olan projelerin en alt katı da otopark olarak ayrılmıştır.

Yatay Mimariye Geçiş Hızlandı

Ege Yapı’nın yönetim kurulu başkanı olan İnanç Kabadayı; yatay mimarinin ve bahçeli evlerin son yıllarda daha fazla tercih edildiğini ancak koronavirüs ile beraber taleplerin hızla artmaya başladığını söylemektedir. İnsanların yaşadıkları yerde yeşili görmek istemelerinin yanı sıra; balkonlarının da Fransız balkonu olmasını istediklerini vurgulamaktadır. Sosyal mesafe ve temassız giriş imkanı tanıyan konut projelerine ağırlık verilmeye başlanacağını da eklemektedir.

Satış Sürecinde Dijitalleşme Öne Çıkıyor

Koronavirüs salgının yaşanması ile beraber, konut satışları da dijitalleşmeye yönelmektedir. Konut almak isteyen kişilerin internetten konutlar ile ilgili araştırdıkları durumlar ise aşağıda verilmiştir:

  • Havalandırma sistemleri
  • Bina girişinde otomatik kapı veya temassız giriş olup olmaması
  • Bahçe ve balkon durumu
  • Çalışma odası imkanı sunacak kadar odasının olup olmaması
birevim

5 Comments

  • İnşaat firmaları için güzel bir fırsat, fiytatlarında düşmesi bizler için iyi olacak 🙂

  • İnşaat firmaları adına güzel gelişmeler olmuş, hem alan – hem satan rahatlayacak biraz

  • İnşaat firmaları için bu yeni dönem umarım fiyatlarına da olumlu etki eder yoksa çok yükselecek bu gidişatla evler 🙂

  • Bu alanda yenilikler olması aslında çok iyi çünkü sektörde çok fazla risk oluyor 🙂

Leave a Comment

twelve − 10 =