Ev Almadan Önce Emin Olmanız Gereken 10 Şey!

Yeni bir ev satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bir çok detay vardır.

birevim

Yeni bir ev satın almak bir çok kişi için en önemli finansal ve yatırım kararlarından biridir.Herkesin kendi dünyasında hayal ettiği.bir ev şekli vardır. Bununla birlikte hayal edilen ev bulunduğunda doğru bir karar verildiğinden emin olmak gerekmektedir. Satın almak istediğiniz evin konumu, muhiti, cephesi ve diğer özellikleri beklentilerinizi karşılıyor ve konut tipi de ihtiyaçlarınıza uygunsa başka nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlerle paylaşıyoruz.

Yeni Bir Ev İçin Yapılması Gerekenler

Yeni bir ev almadan önce dikkat edilmesi gereken konuları sizler için maddeleştirdik. Yeni bir ev almadan önce yapmanız gerekenleri merak ediyorsanız yazımızı incelemelisiniz.

 1. İlk adımda yapmanız gereken konu, binanın yapı belgesi, yapı kullanma izni olup olmadığını kesinlikle araştırmalısınız.
 2. Evin üzerinde herhangi bir rehin, ipotek ya da haciz kararı olup olmadığından emin olmalısınız.
 3. Üçüncü aşamada ise Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu aklınızdan çıkartmayın. Binanın daha önceden bir hasar yaşayı yaşamadığını, kaç yıllık bir bina olduğunu, deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Gerektiği takdirde deprem ölçüm raporunu isteyin.
 4. Satın alınacak olan evin önceki senelere ait olan emlak vergi borcu olup olmadığını e devlet üzerinden sorgulatın.
 5. Evin bağlı olduğu adresteki belediye imar müdürlüğüne giderek binanın onaylı mimar projesini inceleyin.
 6. İkinci el bir konut satın almak istiyorsanız ve evde kiracı var ise kira sözleşmesini mutlaka gözden geçirin.
 7. Evin kaç metrekare olduğunu öğrenin ve size belirtildiği ya da ilanda yer aldığı gibi olup olmadığını kesinlikle netleştirin. Gerekirse evi ölçerek bu durumdan emin olun.
 8. Evin balkon sisteminin ve merdiven korkuluklarının kaliteli nitelikli, kullanışlı ve düzgün olmasına özen gösterin.
 9. Bina dış cephe duvarlarının, çatı ve bodrum kat döşemesinin ısı yalıtım projesine uygun olup olmadığı konusunda geniş çaplı araştırmalar yapın.
 10. Ev almayı düşündüğünüz binadaki diğer evleri gezerek su yalıtımını duvar, tavan, kolon ve döşemelerde çatlama, dökülme, küflenme, kararma gibi problemlerin olup olmadığını tek tek kontrol edin.

Yeni Bir Ev Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir ev almadan önce dikkat edilmesi gereken diğer konularda ise binada güncel yönetmeliklere uygun bir yangın merdiveni olmasının önemli bir kriter ve detay olduğunu asla unutmayın. Sürdürülebilir, çevreye duyarlı, alt yapısı iyi bir şekilde tamamlanmış, sağlıklı şehirler için önemli konulardan bir tanesi de binalarda tüketilen enerjinin verimli olarak kullanılması. Oturacağınız binaya ait olan enerji kimlik belgesini mutlaka kontrol edin. Bir binaya enerji kimlik belgesi verilirken; binanın ısı yalıtım izolasyonu, pencere ve camların ısı yalıtımı, ısıtma-soğutma sistemi ekipmanları ve faydaları, aydınlatma armatürleri verimliliği olmak üzere enerji tasarrufu konusunda birçok parametrenin göz önünde tutulduğunu unutmayın.

 

 

birevim

5 Comments

 • Çok güzel noktalara değinmişsiniz ellerinize sağlık, önemli hususlar. 🙂

 • Ev almadan önce gerçekten dikkat etmemiz gereken noktalar var, bunların en önemlilerine değinmişsiniz

 • Güzel öneriler vermişsiniz, ev almak isteyenlerin dikkatle okuması gereken maddeler 🙂

 • Ev almadan önceki dikkat edilmesi gereken noktaları iyi ele almışsınız teşekkürler 🙂

Leave a Comment

11 − one =