Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Robotu

Esnaf kefalet kredisi Türkiye’de 1952 yılında hayata geçirilmiştir. Esnaf ve Sanatkârlar tarafından kurulan kefalet kooperatifleri Ticaret Kanunu hükümlerinde ortaya çıkmıştır. Kurulmasının amacı ise esnaf ve sanatkarların değişen ticaret şartları içerisinde varlıklarını sürdürebilmelerini sağlamaktır. Bu krediyi almak için bankalardan bir teminat mektubu ya da kefil olması gerekmektedir. Esnaf kefalet kredilerinde kredi tutar desteği 3 farklı şekilde yapılır. Bunların hesaplaması ise esnaf kefalet kredi hesaplama robotu yardımı ile kendinize en uygun faiz ve vade oranınızı hesaplayabilirsiniz.

birevim

Esnaf Kefalet Kredisinin Başvurusu Şartları Nedir?

Esnaf kefalet kredi başvurusu yapmak için belirli şartlar vardır. Bunlardan ilki başvuran kişinin esnaf ya da sanatkarlık mensubu olmasıdır. Esnaf ve sanatkâr sicilinde resmi olarak kaydının bulunması ve aynı isim ile farklı bir kooperatifin ortalı olmaması yer alır. Bu şartları sağlayan kişiler hızlı bir başvuru süreci ile esnaf kefalet kredisinin sahibi olabilir. Başvuruya uygun şartları taşıyan kişilerin başvuru süreçlerinde ise belirli aşamalar vardır. Bunlar şu şekilde ilerler: Başvuru yapacak kişi yazılı olarak üyesi olduğu kooperatife başvuruda bulunur. Başvurunun ardından kooperatif kredi vermek için kişinin durumunu araştırır. Kredi başvurusunun sonucu 15 gün içerisinde olumlu ya da olumsuz olarak kişiye bildirilir. Esnaf kefalet kredisi Halk Bank tarafından verilirse kişi için verilecek kredinin teklifi bankaya gider. Banka talebi incelemeye alır. Şartlar uygun göründükten sonra verilecek olan kredinin tutarı belirlenerek kişinin hesabına aktarılır.

Esnaf Kefalet Kredisinde İstenilen Evraklar Nelerdir?

Esnaf kefalet belgesinde başvuru sırasında bazı evraklar gereklidir. Başvuru sırasında başvuru sahibinin vergi levhasının fotokopisi ya da aslı, esnaf sicil belgesi, bağlı olduğu kooperatiften ortaklık beyannamesi, oda faaliyet belgeleri, ikametgâh belgesi, kişinin kimlik belgesi, son dönemde çekilen 4 adet fotoğraf, kaşeli hesap özetleri, şoför esnaflar için araç ruhsatının fotokopisi ya da aslı. Esnaf kefalet kredisinde kefil olacak kişiler için ise kimlik belgesinin fotokopisi ya da aslı, ikametgâh belgesi, vergi levhası gerekmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Esnaf kefalet kredisinin hesaplanması sırasında değişiklikler olabilir. Bu değişikliklerin nedeni kredi faizlerinin değişiklik göstermesidir. Kredinin ay hesabına göre vadeler de artış ya da azalma olur. Eğer bir kişi 1 ay gibi bir süreçte kredisini vadeleyecek ise geri ödeme noktasında yüzde 7 oranında, 12 ila 60 ay gibi bir aralıkta vadeleyecek ise yüzde 8 oranında faizler hesaplanabilir. Bu hesaplamaları yapmak için internet üzerinden esnaf kefalet hesaplama robotu seçeneği mevcuttur. Bu sistem üzerinden kolaylıkla kredi hesaplaması yapılabilir. Esnaf kefalet kredisinin avantajları ise faiz oranının diğer kredi faizlerine göre düşük olmasıdır. Buradaki krediler esnaflara uygun bir şekilde düzenlenir ve bir kooperatife bağlılığı bulanan tüm esnaf ve sanatkârlar faydalanabilir.

birevim

11 Comments

 • Esnaflar odasına yeni kayıt olmuş biri esnaf kefalet kredisi çekebilir mi?

  • Merhaba Ahsen Hanım,
   Esnaf Kefalet kredisi çekebilmek için Esnaflar odasına kayıtlı olmak yeterlidir.

  • Merhaba Hilal Hanım,
   Odaya kayıt olmanın dışında bir şart bulunmamaktadır.

 • Esnaf kefalet kredisi çekmeyi düşünüyor abim, bunun için gidip esnaflar odasına mı başvurması gerekiyor?

 • Esnaf kefaleti için esnaf odasına gidip başvurmamız yeterli mi ekstra bir belgeye gerek var mı?

 • Bu başvuruyu esnaflar odasına mı yapıyorlar yoksa bankaya mı? bir yakınım var bu konuda pek bilgisi yok yardımcı olacağım ona 🙂

  • Merhaba Sena Hanım,
   Başvuru yapacak kişi yazılı olarak üyesi olduğu kooperatife başvuruda bulunur.

 • Esnafların çok şanslı olduğunu düşünüyoruz kredi seçeneklerine bakınca, ancak bu pandemi döneminde en çok zorlananlarda onlar oldu

Leave a Comment

sixteen + one =