En Uygun TOKİ Kredisi Veren 3 Banka ve Şartları

En uygun TOKİ kredisi veren 3 banka ve şartları kapsamında incelemeler yapılırken TOKİ projeleri için aylık finansman ayarlayamayan kişiler için bir çıkış yolu sunulmaktadır. TOKİ düşük ve orta gelir düzeyinde olan kişiler için bir ev sahibi olma fırsatı geliştirmektedir. Bu ev sahibi olma fırsatı ile beraber kişilerin en kısa sürede çekilişlere katılma ve şansınızı deneme imkanını elde edebilirsiniz. Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan konut projeleri il bazında farklılık göstermektedir. İl bazında hem konut tipleri hem de genişliklerine dair farklılıklar olabilir. Konut idaresinin yaptığı bu projelere sadece ikamet ettiğiniz il üzerinden katılım sağlama hakkınız vardır.

birevim

TOKİ Başvuruları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Faizsiz konut projeleri kapsamında başvuru yapmak ve TOKİ kapsamında şansınızı denemek için şu hususlara dikkat etmelisiniz;

  • TOKİ başvuru adımının tamamlanması için öncelikli olarak konut türünü belirlemeniz gerekir. hem 2+1 hem de 3+1 seçeneklerden istifade etme hakkınız bulunuyor.
  • Bu aşamada sadece ikamet ettiğiniz ilde yapılan TOKİ konut projelerine katılım sağlama hakkınız olacaktır.
  • Konut başvuruları yapılırken gelir belgesi de istenecektir. Daha öncesinde bir ev sahibi olan kişilerin TOKİ kapsamında ayrıca bir konut için başvurmasına izin verilmeyecektir.
  • Bu projelerde ana amaç normal koşullarda ev sahibi olmakta zorlanan kişilerin ev sahibi olma fırsatlarının artırılmasıdır.

Faizsiz konut projeleri başvuru adımını tamamlamanızın sonrasında noter huzurunda çekiliş yapılacak ve konut sahibi olmaya hak kazanan kişilerin isimleri canlı yayında yayınlanacaktır. Bu çekiliş aşamasında kesinlikle ir usulsüzlük yapılmasına izin verilmeyecektir.

Engelliler Öncelikli

Engelli kişilerin konut sahibi olmasını daha kolay bir hale getirebilmek için TOKİ kapsamında projelerde öncelikli bir hale getirilmiştir. Fakat başvuru adımında bu engeli belgeleyen evrakların sisteme yüklenmesi gerekir. Ancak bu şekilde engellilerin avantajlı ev sahibi olmaları mümkün kılınacaktır.

Finansman Kuruluşlarını Tercih Edin

Faizsiz konut projeleri kapsamında dilediğinizi bulamazsanız finansman kuruluşlarını da tercih etme hakkınız vardır. Bu noktada hızlı bir şekilde ev sahibi olamasanız da en azından aylık tasarruflarınızı biriktirerek aylık çekilişlere katılma ve konut sahibi olmaya hak kazanma imkanını elde edeceksiniz. Süreç hızlı olmasa da garantilidir. BDDK bu firmalar üzerinde denetim yapma hakkına sahiptir. Denetimler sonrasında firmaların kapatılmasına ya da ek tedbirler geliştirilmesine karar verilebilir.

Finansman ve tasarruf kuruluşlarına dair son dönemlerde yasal düzenlemeler de genişletilmiştir. Bu yasal düzenlemelerde firmalar ve katılımcıların birbirlerine karşı hak ve sorumlulukları belirlenecektir. Bu hak ve sorumluluklar belirlenirken firma sahibi olmak için bir alt yapı da geliştirilmiş ve kıstaslar getirilmiştir. Örneğin yapılan son değişimlerin hemen akabinde firmaların en az 100 milyon TL birikime sahip olması bir zorunluluk haline getirilmiştir. Bu finansmana sahip olmayan firmaların hizmet vermesine izin verilmeyecektir.

 

birevim

Leave a Comment

3 × 1 =