Tasarruf Finans ile Banka Taşıt Kredisi Hesaplama

Tasarruf finans ile banka taşıt kredisi hesaplama adımlarında satın alacağınız aracın tutarına ilişkin temel değişimler olacaktır. Kişilerin taşıt alırken zarar etmemek için ikinci el piyasasını da yakından takip etmesi gerekiyor. Bu aşamada satın alınan aracın birkaç sene içerisinde hangi fiyat aralığından satışa sunulacağı detaylı bir biçimde analiz edilmelidir. Yapılan yatırımın ölü bir yatırım olup olmadığı bu şekilde fark edilebilir.

birevim

Kredi Çekmek İçin Doğru Bir Dönem Mi?

Faizsiz ev ya da araba satın almak isteyen kişiler için uygun bir proje bulunamadıysa tek çare bankalardan bu konuda destek almak olacaktır. Bankalardan kredi çekmek için doğru dönem olup olmadığını detaylı bir kur analizi ile elde edebilirsiniz. Öncelikli olarak minimum faiz tutarının detaylı şekilde incelenmesi gerekir. Bu minimum faiz tutarının yanı sıra TL kur değeri de analiz edilmelidir. Ekonominin çalkantılı olduğu dönemlerde kredi çekmek faydalı olmayacaktır. Kredi çekeceğiniz süreçte TL değerinin yükseliş ivmesinde olması daha mantıklı bir karardır.

Kredi Çekerken Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Faizsiz ev ve taşıt satın almak için arayışınız yine bankalarda son bulduysa kredi çekim sürecine dair belgeleri derlemeye başlamalısınız.

  • Ehliyet ya da kimlik
  • Gelir belgesi ( onaylı )
  • Evin ekspertiz raporu ( genellikle evin değerinin yüzde 75i oranında kredi verilir )
  • Serbest çalışan kişilerin gelir tablosu ve vergi levhası da istenecektir

Bu belgelerde bir eksiklik ya da hata fark edildiği anda bankaların başvurularınızı askıya alma ve geçersiz kılma hakkı vardır.

Bazı bankalarda işlemler ön başvuru üzerinden tamamlanmaktadır. Eğer ön başvuruda başarılı olunursa kişilerin belge göndermesi istenecektir. Bu şekilde zamandan tasarruf edilerek çıkmayacak bir kredi için belge toplamak zorunda kalmayacaksınız. Ön başvuru gelir seviyesi ve çekmek istediğiniz miktar üzerinden değerlendirilmektedir. Kredi danışmanınız size bu süreç hakkında detaylı bir bilgilendirme sunacak ve iletişim numaraları üzerinden kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmadığınız size bildirecektir.

Finansman Kuruluşlarında Taşıt Satın Alımı

Faizsiz ev ya da araba satın alım aşamasında banka kredileri ya da faiz tutarları ile uğraşmak istemeyen kişiler için finansman kuruluşları harika bir alternatif olacaktır. Finansman kuruluşları aylık olarak yaptığınız tasarruf üzerinden size araba sahibi olma şansını vermektedir. Bu kuruluşlar oldukça verimli bir hizmet akışına sahip olsa dahi temel manada hızlı bir satın alım süreci geçirmek isteyen kişiler için çok da makul bir seçenek değildir. Örneğin bir finansman kuruluşunda tasarrufta bulunan kişiler arasında dönüşümlü şekilde ev ve araba alma sırası gelmektedir. Bu sırada bir sorun olmaması için noter huzurunda çekilişler yapılmaktadır. Finansman kuruluşlarında gerekli olan düzenlemeler yasalaşan son kanun teklifi ile daha detaylı bir hale gelmiştir. Bu noktada BDDK finansman ve tasarruf kuruluşlarını kontrol etme denetleme imkanını elde etmiştir.

 

birevim

Leave a Comment

1 × 5 =