Dünyanın En Saçma Binası Nerede ve Ne Zaman Yapıldı?

Google, dünya üzerinde en çok kullanım oranına sahip arama motorudur. Pek çok insan Google aramaları ile elde ettikleri sonuçlara göre hareket tayinlerini yapmaktadır. İşte Google arama motoruna dünyanın en saçma binası, şeklinde bir cümlenin aratılmasından sonra elde edilen şaşırtıcı veriler.

birevim

Faizsiz Ev Almak İçin Birevim’i Tercih Edebilirsiniz

Dünyanın En Saçma Binasının Konumu

Google’a göre “Dünyanın en saçma binası nerede?” şeklinde sorulan bir sorunun yanıtı Türkiye olarak cevaplanmaktadır. Aramalar sonrasında yüz binlerce sonuç çıkmaktadır. Ancak Kahramanmaraş İl Özel İdaresi’nin yapısı ilk sıralardaki yerini uzun zamandan bu yana korumaya devam etmektedir. Bundan ötürü pek çok kişi binanın konumunu da merak etmektedir. Dünyanın en saçma olarak nitelendirdiği bina Maraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde yer almaktadır. Tam olarak İsmetpaşa Mahallesi Trabzon Bulvarında bulunan yapı, oldukça uzun yıllar Kahramanmaraş İl Özel İdaresi olarak hizmet vermiştir.

blank

Dünyanın En Saçma Binası Ne Zaman İnşa Edildi?

Dünyanın en saçma binasının inşa tarihi 1994’ün hemen öncesidir. Kısa süre içerisinde inşası tamamlanan yapı 1994 yılında Kahramanmaraş İl Özel İdaresi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Ancak il özel idaresinin kapanmasından sonra bina farklı hizmet birimleri tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle kafeler ya da kaymakamlıklar binanın kullanım alanları arasında öne çıkmaktadır. Binanın 2011 yılında satılması ya da yıkımımın başlatılması için farklı projeler oluşturulmuştur. Ancak yıkım masrafları inşa masraflarının üzerinde olduğu için projeler hayata geçirilememiştir.

blank

 

blank

Dünyanın En Saçma Binasının Genel Özellikleri

Kahramanmaraş sınırları içerisinde bulunan dünyanın en saçma binasının genel özellikleri, yapının her yerden görülmesini sağlamaktadır. Yapının on dokuz kattan oluşması her yerden görülebilmesinin ilk nedenidir. Bunun yanı sıra binada sıradan renkler yerine mavi, kırmızı ve sarı gibi renkler tercih edilmiştir. Bu da yapının anında kendini göstermesini sağlamaktadır. Ayrıca doksan kadar işyeri bulunan binanın projesi Ankaralı mimarlar tarafından çizilmiştir. Binanın en bilinen genel özelliği ise, Kahramanmaraş’ın simasını bozduğuna yönelik ortak bir düşünce oluşturmasıdır. Pek çok vatandaş binanın yıkılarak yerine Kahramanmaraş’a uygun bir yapı inşa edilmesini istemektedir.

birevim

7 Comments

  • Bina bir tek bana mı saçma gelmiyor, kullanılmıyor olmasına bir şey diyemem ama bina mimari yapı olarak dikkat çeken bir yapı olarak gözüküyor bana. 🙂

    • Merhaba Yasin Bey,
      Bina 1994 yılında inşa edilmiş ve etrafındaki hiç bir yapı ile benzerlik göstermemektedir.

  • Bina tasarımsal olarak garip olmuş 2000’li yılların iş hanı tasarımlarına benziyor

  • Gerçekten çevresiyle çok uyumsuz duruyor, halen niye yıkılmamış anlaşılır değil

  • Bence mimari olarak cok güzel bina. Neden sacma olarak netelendiriliyor anlamadim.

Leave a Comment

17 + 13 =