Dövizdeki Kur Dalgalanmaları Konut Satışlarını ve Konut Kredilerini Etkiler Mi?

Konut satışlarını ve kredileri etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Konut kredileri; bankaların politikalarına göre değişmektedir. Buna ek olarak, dolar kuru; konut satışlarının ve faiz oranlarının değişmesindeki bir numaralı etken olmaktadır. Türkiye’de 2018 yılının yaz aylarından itibaren Türk lirasının dolar karşısında devamlı olarak değer kaybettiğini gözlemlemek mümkün olmaktadır. 2018 yılının yaz aylarında başlayan ve sonraki birkaç ay içerisinde de devam eden kur krizinin ardından bankaların konut kredisi faiz oranları; rekor seviyede yükselmiştir. Birçok bankanın konut kredisi faiz oranının %2,5 ile %3 arasında değiştiğini ve hatta %3’ün üzerine dahi çıktığını söylemek gerekir. Konut kredisi faiz oranlarının böylesine yüksek olduğu bir dönemde konut satışları inanılmayacak sayıda azalmıştır. Bu noktada, konut satış sektöründe birtakım önlemler alınmıştır. Konut satışlarını arttırmak ve konut kredisi faiz oranlarını dengelemek adına konutta uygulanan vergi indirimlerinin uzatılması mümkün olmuştur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından desteklenen birçok kampanya uygulanmıştır. Buna ek olarak, bankaların konut firmalarıyla anlaşma yapması neticesinde konut kredisi faiz oranları; %1’in altına indirilmiştir. Ancak, buna rağmen konut satışlarında istenilen seviyelere gelinmesi mümkün olmamıştır. Bu noktada, 2018 yılında yaşanan dövizdeki kur dalgalanmalarının konut satışlarını ve kredilerini olumsuz anlamda etkilediğinden net bir şekilde bahsedilebilir.

birevim

Döviz Kurunda Son Durum Nasıldır?

Oldukça hareketli ve riskli geçen 2018 yılının ardından 2019’un piyasalar için rahat başladığını söylemek gerekir. 2019’un ilk dört ayında Borsa İstanbul seri bir yükseliş yaşamıştır. Buna ek olarak, bu dönemde dolar ve euro dengeli bir yol izlemiştir. Bu sayede, Merkez Bankası’nın yılın ikinci yarısında faiz indirimi yapacağı konuşulmaya başlanmıştır. Mart ayındaki seçimler sürecinde dolar kuruna yönelik olarak hızlı sıkılaştırma politikaları uygulanmıştır. Bu dönemde düşen dolar kuru, İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi ve uluslararası çekişmeler sebebiyle tekrar yükselişe geçmiştir. Ancak, Mayıs ayıyla beraber Merkez Bankası’nın dolara karşı birtakım önlemleri uygulamaya soktuğundan net bir şekilde bahsedilebilir.

Konut Kredisi Faizleri Nasıl Etkilenir?

Merkez Bankası’nın ek sıkıştırma yapması, döviz kurundaki hızlı yükseliş, likiditiye ulaşımda yaşanan zorluklardan dolayı konut kredisi faiz oranlarının Mayıs ayının son haftalarında hızla yükseldiğini belirtmek gerekir. Bu noktada, sıkı para politikalarının gevşetilmesi başta olmak üzere kurda yaşanan hareketliliğin azalması ve uzun süreli tedbirlerin uygulamaya konması; piyasalar adına olumlu gelişmelerdir. 2019 yılının Mayıs ayı itibariyle bankaların konut kredilerinin hızlı bir yükseliş periyoduna girdiğini söylemek gerekir. Ancak, bu yükseliş, Mayıs sonu ve Haziran başı itibariyle etkisini kaybetmektedir. Kur krizinin konut satışlarına olumsuz anlamda yansıdığını itiraf etmek gerekir. Bilhassa konut satışlarının en önemli kısmını oluşturan ipotekli konut satışları; faizlerin atmasından dolayı ciddi anlamda düşüşler yaşamaktadır. Konut satış sektörü; 2019 yılının ilk aylarında düzelme belirtileri göstermiştir. Çünkü, bu aylarda konut kredilerinin faiz oranları düşmeye başlamıştır. Ancak, dolar kurunun yaşadığı ivmeden dolayı Nisan ayıyla beraber konut kredileri tekrar yükselmeye, konut satışları ise tekrar düşmeye başlamıştır. Kısaca özetlemek gerekirse, konut satışları kurdan dolayı ciddi anlamda azalmaktadır. Ayrıca, firmaların aynı sebepten dolayı yeni konutlara başlamaktan kaçındığını söylemek gerekir.

birevim

Leave a Comment

seven + twenty =