Çarpık Kentleşme Nedir?

Şehirleşme oranları özellikle köyden kente olan göçün artmasından sonra bir hayli yükselmiştir. Gerek göçler gerek doğum oranlarının artması, şehirlerde konut ihtiyaçlarını doğurmuştur. Konut ihtiyaçlarının giderilmeye çalışılması sonrasında çarık kentleşme sıkıntısı ortaya çıkmaktadır. Peki, çarpık kentleşme nedir?

birevim

Çarpık kentleşme için pek çok farklı tanımın yapılması mümkündür. Tanımlar arasında en faydalı ve anlaşılır olanı şehirlerin plansız bir şekilde büyümesidir. Planlı konut inşalarından önce, konut inşa edilecek olan bölge hakkında pek çok analiz yapılmaktadır. Altyapının konutlar için yeterli olup olmadığı da araştırmaların önemli ayalarından biridir. Çarpık kentleşme bu gibi araştırmalar yapılmadan inşa edilen konutlarla birlikte kendi göstermeye başlamıştır.

Çarpık Kentleşme Nedenleri Nelerdir?

Özellikle büyükşehirlerde nüfus artışı bir hayli fazladır. Bahsedildiği üzere doğal nüfus artışının yanı sıra yapılan göçler neticesinde büyükşehirlerin nüfusları diğer şehirlere oranla daha hızlı yükselmektedir. Çarpık kentleşme nedenleri arasında göçlerle büyükşehirlere yapılan göçler ilk sırada gösterilmektedir. Buna bağlı olarak şehirlerin merkezlerinde mimari yapıya uygun binalar yer alırken merkezden uzaklaşıldıkça gecekondu olarak tabir edilen yapılar ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Çarpık kentleşme yüzünden büyükşehirlerde pek çok farklı sorun yaşanmaktadır. Örneğin bu sorun neticesinde kaynakların kullanımında büyük israflar yaşanmaktadır. Ulaşım ve zaman da çarpık kentleşmenin yoğun olarak görüldüğü merkezlerde karşı karlıya kalınan sorunlardan biridir.

Çarpık Kentleşme Nasıl Önlenir?

Çarpık kentleşme ilk ortaya çıktığı zamanlarda büyükşehirlerde yoğun olarak görülmüştür. Ancak günümüzde hemen her ilde çarpık kentleşme sonuçlarına rast gelmek mümkün olmaktadır. Bu durum bazı açılardan çarpık kentleşmenin önüne geçilmesinin imkânsız hale gelmesi şeklinde bir algı oluşturmaktadır. Fakat çarpık kentleşme belli çalışmalar neticesinde önlenebilmektedir. Belediyelere bu bağlamda büyük işler düşmektedir.

Günümüzde ne yazık ki satışa sunulan konutların fiyatları pek çok ailenin maddi gününü aşmaktadır. Pahalı konut projeleri yerine ödeme kolaylıkları kapsamında satışa sunulacak olan yenilikçi projeler çarpık kentleşmenin önüne geçilmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra çevre düzeni de çarpık kentleşmenin önlenmesinde etkilidir. Umumi kullanım için açılacak olan parklar ya da bahçeler çarpık kentleşme problemini büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.

birevim

5 Comments

  • Çarpık kentleşmeyi gerçekten çok güzel özetlemişsiniz elinize sağlık

  • Çarpık kentleşme gerçekten pekte iyi bir şey değil ve ülkemizde maalesef fazlasıyla yapılıyor

  • Çarpık kentleşme maalesef artık bir çok ilimizde meydana gelen rahatsız edici bir görünümde sağlayan bir durum.

  • Çarpık kentleşme ülkemizde önüne geçilemeyen bir durum ve eminim ki bunda memnun kalan yoktur

  • Büyükşehirlerde daha da sık karşılaştığımız bir durum, ülkemiz için biraz kötü bir gelecek oluşturuyor

Leave a Comment

3 × 4 =