Türkiye’nin Avantajlı Toki Konut Projeleri

Ülkemizde konut sahibi olabilmek için en çok başvuru alan projelerin başında TOKİ’nin avantalı konut projeleri gelmektedir. Bu hizmet, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık kurumu aracılığı ile sağlanmakta ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Söz konusu proje aracılığı ile başvuru yapabilmek ve çekilişe katılabilmek için birtakım şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Bu şartları daha detaylı bir şekilde inceleyebilir ve toki konut projeleri dahilinde bilgiler verebiliriz.

birevim

Öncelikli olarak başvuru yapan adayların hanelerinin, en fazla 3200 TL gelire sahip olmaları aranmaktadır. Bu gelir düzeyinden yüksek bir gelire sahip olan hanelerin başvuruları, geçersiz olarak kabul ediliyor. Aynı zamanda söz konusu sınır, İstanbul şehrindeki toplu konut projeleri için 3700 TL olarak, ilgili kurum tarafından belirlenmiştir. Dolayısı ile de bu gelir düzeyinin altında bir gelire sahip olmanız durumunda çekilişe katılmak için başvuru yapabilir ve satın alma hakkına sahip olma şansı elde edebilirsiniz. 4 farklı kategori dahilinde başvurular değerlendirilmekte ve çekiliş yapılmaktadır. İlk kategori içerisinde şehit yakınları ve ailesi ile diğer vazifede malul olanların dul ve yetimleri bulunmaktadır.

İkinci kategoride ise en az %40 engele sahip olan vatandaşlar bulunuyor. Bunun yanı sıra üçüncü grup dahilinde de emekli bireyler bulunmakta ve son kategoride de diğer alıcı adayları yer almaktadır. İnşa edilen ilgili proje dahilinde bulunan konut sayısının %5’i engelli olan vatandaşlar için ayrılmakta ve bu yönde de başvurular üzerinden hak kazananların ismi açıklanmaktadır. Şehit ailesi ile yakınları ve diğer vazife malulü dul ve yetimleri için herhangi bir kura uygulanmamakta ve bu vatandaşlarımız direkt olarak satın alma hakkına sahip olarak hizmet alabilmektedirler.

Emekli olan bireyler için de konut sayısının %25’i ayrılmaktadır. Geriye kalan konut sayısı da diğer alıcı adayları kapsamında çekilişe tabi tutulmakta ve bu yönde de kazanan isimler açıklanarak satış işlemleri yapılabilmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu konut projesine başvurabilmek için söz ettiğimiz şartları sağlamanız halinde, son derece kolay bir şekilde çekilişe katılabilir ve bu sayede de çok uygun seçenekler ile ev sahibi olabilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

four + seven =