Engelli araç indirimi ne kadar? Nasıl alınır?

Engelli araç indirimi ne kadar? Nasıl alınır? Sorularının cevabı şu şekildedir: Türkiye’de engelli olan vatandaşlara araç alma hususunda bir takım kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu kişiler herhangi bir araç alma durumunda ÖTV’den yani Özel Tüketim Vergisi’nden muaf tutulmakta ve belli bir oranda indirim uygulanmaktadır. Engelli vatandaşlara kolaylık sağlamak amacıyla yapılan bu indirimler; %40 oranında engelli raporuna sahip olanlar ve %90 oranında engelli raporuna sahip olanlar, olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. %90 oranında engelli raporuna sahip bir bireyin, kendisi araç kullanamayacağı için yakınlarına bu hak verilebilmektedir. Bu durumdaki kişiler %90 kapsamından yararlanabilmektedir. %40 oranında engelli raporuna sahip olan bir vatandaş ise kendisi için araç alabilmekte ve bu kapsamdaki indirimlerden yararlanabilmektedir.

birevim

Engelli Araç İndirimleri

Engelli araç indirimi ne kadar? Yukarıda da bahsedildiği gibi engelli vatandaşların araç sahibi olabilmesi için bir takım kolaylıklar ve indirimler uygulanmaktadır. Bunlardan ilki %40’lık bir dilimde engelli olan bireylerin faydalanabildiği indirimlerdir.

%40 ve Üzerinde Engelli Raporuna Sahip olan Kişiler için:

%40 ve üzerinde bir oranla engelli raporuna sahip olan bir birey için engelli araç indirimi ne kadar? Nasıl alınır? Öncelikle bireyin, içerisinde ‘’Engelli aracı kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur’’ ibaresi bulunan rapora sahip olması gerekmektedir. Sonrasında engelliler için özel verilen H sınıfı ehliyete sahip olan her engelli vatandaş, bu imkânlardan faydalanabilir.

%90 Üzerinde Engelli Raporuna Sahip olan Kişiler için:

%90 oranında engelli raporuna sahip olan bir vatandaşın, birinci dereceden üçüncü dereceye kadar olan yakınlarından her biri engelli araç indirimlerinden faydalanabilmektedir.

Engelli Vatandaşlar için Uygulanan İndirim Oranları

Engelli araç indirimi ne kadar? Nasıl alınır? Yukarıda da bahsedilen koşulları yerine getiren her engelli birey bu indirimlerden yararlanabilmektedir. Engelli vatandaşlar için uygulanan KDV oranı, normal vatandaşların ödediği KDV oranından daha düşüktür. Normal bireyin ödemek zorunda olduğu %18 KDV oranı, engelli bir vatandaşın araç alması durumunda %15.254’e inmektedir. Araç satın almak isteyen herhangi bir engelli vatandaş için uygulanan indirim oranı ise %30 – %32 civarındadır.

birevim

Leave a Comment

15 − three =