2020 Temmuz Ayı Kira Artış Oranı Ne Kadar?

Enflasyonun artmasıyla beraber bu durumdan birçok sektör etkilenmiştir. Özellikle kiracı konumunda olan kimseler açısından kiralara gelecek artışlar merak edilmektedir. Kira artış oranı TÜİK tarafından belirlenmektedir. Kira oranları belirlenirken genelde enflasyon ve mevcut ekonomik durum göz önünde bulundurulmaktadır. Enflasyonda verilen değer bandına göre kiralara da ilave ücretlendirme yapılmaktadır. Kiracılar için bu durum oldukça önemlidir. Temmuz ayındaki enflasyon oranının açıklanmasıyla beraber kullanıcılar yaşam alanlarına gelecek kira artışını merakla beklemektedirler. Kira artışı yalnızca konut cinsinde olan mekanlar için yapılmamaktadır. İş yeri benzeri kurumlarda da kira artışı enflasyona bağlı olarak arttırılabilmektedir. Enflasyon ürün ve fiyatlardaki artışın satın alma gücünü azaltması demektir.

birevim

Temmuz Ayı Kira Artış Oranı

Kiracıların yaşam alanları için mal sahipleri tarafından bir tutar belirlenmektedir. Bu tutara kira denir. Kiralar genelde mal sahibinin belirleyeceği fiyat üzerinden ödenmektedir. Kullanıcılar konutları tercih ederken kira oranına da dikkat etmektedirler. Tercih edilecek konutun fiziksel özelliklerinin yanı sıra kirası ve aidat ücreti gibi belirli başlı noktalar da kiralama işlemi için önem arz etmektedir. Enflasyon da kira ve aidat gibi ücretlere etki eden faktörlerden biridir. Enflasyonun artmasının birçok sebebi bulunabilmektedir. 2020 yılı için belirlenen 12 aylık enflasyon oranı yüzde 12,62 artmış bulunmaktadır. Aylık olarak ölçüm yapılması gerektiğinde ise bu oran yüzde 1,13 artmıştır.

Kira Artışı

Kullanıcıların tercih edecekleri konutlarda zam yapılmıştır. Yurt içi tüketici fiyat endeksi artış oranları ise, yıllık olarak yüzde 6,17 olarak belirlenmiştir. Aylık bazda bakıldığında ise, yüzde 0,69 oranında artış gerçekleşmiştir. Temmuz ayının oranı ise birçok faktörden etkilenerek oluşturulmuştur. Özellikle küresel manada yaşanan COVID-19 virüsünün etkileri bu dönemde yoğun şekilde hissedilebilmektedir. Kullanıcılar ve ekonomi pandemiden etkilenmiştir. Bu da ekonomimizde olumsuz etkiler yaratmıştır. Haliyle tüketicinin satın alım gücü düşmüştür. Buna bağlı olarak da enflasyon oranı artmaktadır. Haziran ayı verileri incelendiğinde bu oran bir önceki aya göre yüzde 1,13 artmıştır. Bir önceki yılın yani 2019 yılının aralık ayına göre enflasyon oranı ise, 5.75 şeklinde artmıştır.

Kira Hesaplama

Kullanıcılar tüm bu verilerin açıklanmasıyla beraber, konutlarında meydana gelecek kira artışlarını araştırmaktadırlar. Haziran ayında kiralık konutlarda oturan kimselere yüzde 11,88 oranında zam yapılabilecektir. Örnekle açıklamak gerekirse, konutunun kira bedeli 1.000 TL olan bir kullanıcı haziran ve temmuz ayında bu kiradaki enflasyon oranını da ödeyecektir. 1000 TL olan kira, açıklanan enflasyon verileriyle beraber 1.118,80 TL olacaktır. Oranların tüketicileri mağdur etmemesi açısından Yargıtay bazı durumlarda kira oranlarına yapılacak artışlara sınır koyabilmektedir. Bu sayede tüketici bir nebze de olsa korunmuş olmaktadır. Temmuz ayında kiraya eklenen enflasyon oranları sabittir. Ancak kullanıcıların kira fiyatları değişik aralıklarda olabileceği için tüketici tarafından kiraya gelen zam hesaplanmalıdır.

birevim

5 Comments

  • Bazı illerde çok kira artışı olurken bazı illerimiz pandemi sebebiyle kira artışı yapmamış diye duydum, keşke tüm illerimizde böyle olsaydı.

  • Kira artışını bu sene pandemiden dolayı bir çok ev sahibi yapmama kararı almış bu çok güzel keşke tüm ülkemizde böyle bir karar olsa

  • Temmuz kira artışı keşke yapılmasaydı ama ev sahiplerinin de kira artışı hakkıydı yapacak bir şey yoktu

  • Temmuz ayında kira artış oranı yapılmasa iyi olurdu tabi ki ama senelik artışlarında olması gerekiyordu

Leave a Comment

two × three =