Emlak Danışmanları ve Alıcılar Mağdur Olmasın

Covid-19 virüsü hayatın her alanını etkilemiş durumda. Virüsün etkilerinden firmalar yoğun bir biçimde zarar görmüşlerdir. Bunun önlenmesi için sektörel bazda iyileştirmeler yapılmaktadır. Bu iyileştirmelerin asıl amacı sektörleri canlandırmaktır. Pandemi sürecinde bazı firmaların ekonomik anlamda zor durumda kaldığı bilinmektedir. Bu sebeple devlet kullanıcılar ve firmalar için bazı krediler oluşturmuştur. Bu krediler, genelde konut ve ihtiyaç kredileri şeklinde verilmektedir. Verilen bu kredilerde faiz oranları bankalar tarafından belirlenmektedir. Bankalar da nakit akışını sağlamak için kullanıcılara kredi vermektedirler. Pandemi sürecinden etkilenen bankalar da tüketicilerin kredi almasını ve kullanmasını istemektedir. Bu sebeple kredilerdeki faiz oranlarını düşürmüşlerdir.  Kullanıcılar bu sayede ihtiyaçları için rahat bir şekilde nakit bulabilir hale gelmişlerdir.

birevim

Konut Kredisi

Bir taşınmaz mala sahip olmak hemen hemen herkesin hayali haline gelmiştir. Bu sebeple konut kredisi verilmektedir. Konut kredileri, kullanıcıların konut alabilmelerini sağlamıştır. Konut kredisiyle birlikte pandemi sürecinde mevcut olan konutların satışı da hızlanmıştır. Verilen banka kredileri inşaat sektöründe de çeşitli etkiler doğurmuştur. Kullanıcıların hayali olan konutların inşa edilmesi süreci inşaat sektörünü doğrudan ilgilendirmektedir. Bu sebeple sektörde yaşanan en ufak dalgalanma konut fiyatlarına da yansımaktadır. Bu yansıma kimi zaman olumlu olabileceği gibi kimi zaman da olumsuz bir şekilde meydana gelmektedir. Kullanıcılar konutları ihtiyaçları olduğu için satın alabilmektedirler. Bunun yanı sıra, ülkemizde konutlar yatırım aracı olarak da görülmektedir.

Düşük Faizler ve Krediler

Düşük faizlerle verilen krediler, kullanıcılar tarafından cazip bulunmuştur. Ve pandemi döneminde sıklıkla tercih edilmiştir. Düşük faiz ve uzun vadeli ödeme seçenekleriyle bankalar, müşterilerinin temel ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaktadırlar. Tüm bunlarla beraber düşük faizli kredilerin istatistiksel anlamda da 2019’a göre daha fazla tercih edildiğini söylemek mümkündür. Tüm bu etkenler bir araya geldiğinde, inşaat sektörü de bu etkilerden pay almaktadır. Konut kredisiyle alınan konutların bir süre sonra tükenmesi ihtimali söz konusudur. Bu konutların her birinin satılmasıyla, yeni konutların inşa edilmesi süreci başlayacaktır. Bu da konut fiyatlarındaki değişimi beraberinde getirebilmektedir. Uzmanlar, konut almak isteyen kimseleri bu konuda uyarmaktadırlar.

Emlak Danışmanları ve Alıcılara Etkileri

İnşaat firmaları tarafından müşteriler ile buluşturulmak üzere üretilen konutların verilen düşük faizli krediler neticesinde tükenmesi söz konusudur. Bu da yeni konut talebi oluşturan kimselerin, konutlarının daha yüksek fiyatla inşa edilmesi durumunu ortaya çıkartmaktadır. İnşaat için kullanılan malzemelerin birim fiyatının artması, konutun fiyatının artmasını da sağlamaktadır. Bu da konutlar tükenene kadar alım yapan müşteriler ile yeni inşa edilecek binaları tercih eden kullanıcılar arasında fiyat farkı oluşmasına sebep olmaktadır. Burada bilinenin aksine kar oranı emlak danışmanlarıyla ilgili değildir. Konutun fiyatını mal sahipleri ve müteahhitler belirlemektedir. Bu sebeple müşteri ve emlak danışmanı arasında çıkan olumsuz durumlar olabilmektedir.

birevim

5 Comments

  • Emlak danışmanları da, alıcılarda günümüzde çok mağdur olabiliyor. Bu yüzden araştırma yaparken güvenmeden parayı teslim etmemeliyiz, misal ev alırken tapuda parayı verip tapuyu almalıyız önceden kapora bile verseniz parayı alıp gidebiliyorlar.

  • Şu süreçte her iki tarafında dikkatli olması gereken bir süreç gerçekten

  • Artık dönem öyle bir dönem oldu ki satıcı da alıcıda ticarette çok riskli, bu yüzden çok dikkat etmek gerekiyor.

Leave a Comment

fourteen − one =