Uygun Koşullarda Ev Bulmak Mümkün Mü?

Konut satın almaya karar vermek, satın almak kadar güç bir iş. Aile olarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda veya ilerde aileniz büyüdüğünde, bütün bireylerin rahat bir biçimde hayatını sürdürebileceği bir ev sahip olmak oldukça zor.

birevim

Çünkü, mevcut koşullardan çok geleceğin şekillenmesine yönelik öngörüde bulunmanız ve ona göre karar vermeniz gerekmektedir. Şimdi ve gelecekte oturmak istediğiniz semti ve ulaşım akslarına yakınlığını, ilerde çocuğunuzun okula gitme sürecinde kolaylık  sağlaması açısından eğitim kurumlarına yakınlığını dikkate almak zorundasınız. Oysa, geleceğin kim için neler planladığını bilme şansımız yok.

Buna rağmen kendi ihtiyaç ve bütçemize göre, uygun konut projelerinden konut edinmeyi düşür veya planlarız. Çünkü, hayat devam ettikçe yaşamsal, sosyal ve kültürel ihtiyaçlar artarak devam ediyor. İnsanın doğasında var olan tasarruf etme duygusu  ile yeni şeylere sahip olma gereksinimi bir türlü bitmez.

Uygun Konut Projesi Bütçeye Dost

Bu ihtiyaçların arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan ev satın alma eylemi, diğer temel ihtiyaçlardan gerek maliyeti ve gerekse karar verme süreci biraz daha farklı ve zordur.Konut edinme kararı sonrasında uygun konut projeleri sürekli kişisel gündemimizde yer almaya başlar. Uygun lokasyon veya olanaklarda, nerede hangi özelliklerde  satılık ev var  belirlemeye çalışırız.

Alabileceğimiz kriterlere uygun, ne kadar çok konut alternatifi değerlendirebilirsek ev almamız o kadar rahat olur. Satın almayı düşündüğümüz konuta dair çok fazla özelliği dikkate aldığımızda, asıl gerekli özellikleri belirlemek bizim için oldukça kolay olacak. Evin iç mimarisi, ulaşım akslarına yakınlığı, sosyal olanakları, evin hangi yöne baktığı, güneş alıp almadığı, eğitim kurumları ile sağlık kurumlarına yakınlığı gibi küçük detaylar büyük önem taşır.  Satın alınacak evin çevresel avantajları, kullanıcılar açısından iç dizaynı kadar önemli ayrıntılardır ve bu konuda çok sağlıklı karar vermek gerekir.

En Uygun Ev Alım Sistemi Hangisi?

Banka faizi ile alınan krediler, çok kolay alınıyor olabilir. Herkese rahatlıkla kredi vermektedirler. Ancak ödenecek miktarı, ödeme süresi, taksit sayısı, yaptırımlar, cezalar ve daha birçok önemli nokta, dikkate alınmalıdır. Banka kredisi ile aldığınız ev için iki kat para ödüyorsunuz. Üstelik banka evin % 75’i için kredi veriyor. Taksitlendirmede belirli tercihleri değerlendirebiliyorsunuz. Taksit ödemelerinin gecikmesi faizin işlemesi anlamına gelir. Ödemeler yapılamadığı zaman ise, verilen paralar ve ev bankaya kalıyor.

Peşin Alım

Bu sistemde parası olan konuşuyor. Parası olan kişiler, peşin almada bir sorun yaşamıyor. Hatta çok daha hesaplı alabiliyor. Yaşadığımız coğrafyada çoğunluk asgari ücretle geçinen insanlardan oluşmaktadır. Bu nedenle taksitli ev sahibi olma şartından başka bir şart onlar için geçerli olmamaktadır.

Toki Projeleri

Toki projeleri, toki konut projeleri adıyla yetimlere, yoksullara, engellilere ve emeklilere özel projeler sunmaktadır. Faizsiz kredi seçenekleri ile toki belirli bir kesim için uygun ödeme koşulları sunmaktadır. Ancak faizsiz bir projenin faizsiz olduğunu anlamak için, faizin ne olduğunu bilmemiz gerekir.

Faizsiz Sistemle Çalışan Kurumlar

Faiz, 100 liralık borç paranın net 115 lira olarak geri alınmasıdır. Aracılık ve kar payı uygulamaları, faiz değildir. Ticarette aracılık ve alım-satım vardır. Ancak faizde emek ve hizmet yoktur. Alım-satım yoktur. Bu nedenle faizi iyi bilmeliyiz. Bazı kurumlar ev alım satımında hizmet bedeli almaktadır. Faizsiz konut projeleri çalışmalarına imza atan bu kurumlar, size sadece evin ücretini ödetmektedirler. Kar payı ile çalışan kurumlar ise, evi sizin yerinize satın almaktadırlar.

Bu satın alma işleminden sonra, evi size taksitle satmaktadır. İmece usulü ile çalışan kurumlar, ev taksitlerini önden alıyorlar. Belirli tarihlerde çekilişler yapılıyor ve ev çıktığı zaman kira öder gibi ev taksitlerini ödemeye devam ediyorsunuz. Banka kredisi ile dünyanın borcu altına girmeden, huzursuzluk kaynağı olan faize bulaşmadan ev sahibi olmak için ucuz konut projeleri çalışmalarını takip etmek yerinde olur. Bu kurumlar, peşinatsız ve senetle ödeme gibi ödeme şekilleri sunmaktadır. Bu ödeme şekilleri, günümüz şartlarında oldukça rağbet görmeye başlamıştır. Faizsiz sistemle ev almak için faizin ne olduğu bilinmelidir.

Uygun Konut Projeleri

Herkesin en büyük hayali hiç şüphesiz kendine ait bir evi olmasıdır. O ev içerisinde her türlü şeyi yapabilecek ve birçok farklı isteklerini eve yansıtabileceği bir özgürlük ister. Tüm bunların yanında aynı zamanda da çok fazla bir faiz ya da çok fazla bir miktarda para ödemeden en uygun yollar ile ev sahibi olmanın yollarını ararlar.

Bu noktada birçok farklı kişiye sunulan ucuz konut projeleri piyasada bulunmaktadır. Bunun için yapılması gereken bu tür bir konut projesini internet üzerinden araştırmak ve en uygun olanı seçmektir. Uygun fiyatlı konut projelerinin birçoğunda faiz uygulaması bulunmamaktadır.

Faizsiz Projeler

Bu tür konut projelerinde hiçbir şekilde faiz uygulanmamaktadır. Üstelik oldukça uygun ödeme koşulları ve taksit seçenekleri de bu projelerde sunulmaktadır. Bu noktada yapılması gereken tek şey size uygun olan projeyi seçmek ve araştırmaktır.

Araştırmak Önemlidir

Bu tür projeler ile ev sahibi olunmak isteniyor ise o zaman bu tür projelerin iyi bir şekilde araştırılması ve nasıl çalıştıkları noktasında bilgi sahibi olunması büyük bir önem arz etmektedir.

birevim

Leave a Comment

nineteen − two =