Türkiye’nin En İyi 5 Türk Mimarı Kim?

Türkiye’nin en iyi mimarları denince akla ilk olarak Osmanlı zamanı gelmektedir. Hemen herkes bu gibi bir soru ile karşılaştıklarında Mimar Sinan yatırını verecektir. Eserlerini günümüze kadar getirmeyi başarmış olan Mimar Sinan, şüphesiz olarak tarihin en iyi mimarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Ancak ülkemiz halen başarılı ve yeni mimarlar yetiştirmektedir. Çalışmaları ile hem yurtiçinde hem de yurtdışında yeni eserler veren en iyi Türk mimarlar, alanlarında ödüllere de layık görülmektedir. İşte sizler için hazırladığımız ve en iyiler listesine giren beş isim!

birevim

Türkiye’yi Yurtdışında Temsil Ediyorlar!

Zeynep Fadlıoğlu, en iyiler arasındaki ilk isimlerden. Dünyada cami tasarımı yapan ilk kadın olma unvanına sahip olan Fadlıoğlu, modern yöntemlerle geçmişin izlerini birleştirmeyi çok seviyor. Bu sayede dünyanın farklı ülkelerinden aldığı davetlerle yeni cami tasarımlarına imza atan Fadlıoğlu, Osmanlı eserlerinden de faydalanıyor. Murat Kader de en iyi mimarlar listemizde yer alıyor. 1970 doğumlu ismin, mimar olmayı çocukluğundan bu yana istediği biliniyor. İTÜ mezunu olan Murat Kader, eğitimi sonrasında ABD’ye giderek yüksek lisansını da tamamladı. Günümüzde ise halen ABD’de yer alan önemli firmaların mimarlık ayağında başarılı işlere imza atıyor.  Farklı tarzı ile yurtdışında fark edilen mimarlarımızdan biri de Selçuk Avcı. Avcı, mimarlıkta klasik ya da modern esintilerin yanı sıra ekolojik sürdürebilirlik üzerinde duyuyor. Üstelik işin akademik tarafını da bırakmayan Selçuk Avcı, kariyerine çok yönlü olarak devam ediyor.

Farklı Ülkelerde Türk Esintileri

En iyi beş Türk mimar listesinde genç yaşta büyük başarılar elde eden Melkan Gürsel Tabanlıoğlu da yer alıyor. İTÜ mimarlığı 1993 yılında bitiren başarılı isim, sonrasında yabancı ülkelerde eğitimine devam etti. Yer aldığı jürilerin yanı sıra Mimarlar Odası üyeliği ile de tanınan genç isim, başarılarından ötürü uluslararası alanda pek çok ödül de aldı. ODTÜ Mimarlık Fakültesi çıkışlı olan Enis Öncüoğlu, en iyiler listesindeki son isim. Çalışmalarını aktif olarak devam ettiren Öncüoğlu özellikle Rusya’daki işlerini yürüten bir şirket kurmasından sonra başarılarını katladı.

birevim

5 Comments

Leave a Comment

four × four =