Toki Konut Projeleri ile Ev Sahibi Olun

TC Başbakanlık kurumuna bağlı olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, ülkemizde hemen hemen her ilde çeşitli konut projeleri ile halkın daha kolay bir şekilde ev sahibi olabilmesini sağlamakta ve bu yönde de çalışmalarına devam etmektedir. Bahsetmiş olduğumuz bu konut idaresi kapsamında sunulan konutlardan yararlanabilmek ve bu yol ile de ev sahibi olabilmek için birtakım şartlara sahip olmak ve bu yönde de çekilişe katılmak gerekmektedir.

birevim

Çekilişe katıldıktan sonra da satın alma hakkı kazanan isimler açıklanmakta ve bu yönde de ilgili işlemler yapılmaktadır. Şimdi de TOKİ konut projeleri kapsamında geçerli olan şartlardan ve diğer özelliklerden söz edebilir ve detaylı bir inceleme yapabiliriz. Bu projeye başvurabilmek için aylık gelirin en fazla 3200 TL olması gerekmektedir. Bu gelir düzeyinden fazla geliri olan adayların başvuruları geçersiz olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda bu sınır, İstanbul için 3700 TL olarak belirlenmiştir.

Tokiden Ev Almak Avantajlı mı?

Bahsetmiş olduğumuz bu şarta sahip olan her birey, çekilişe katılabilmekte ve bu yönde de konut satın alma hakkına sahip olabilmek için şans elde edebilmektedir. Şehit yakınları ile vazife malulü dul ve yetimleri için de başvurdukları il kapsamında en az 3 yıllık bir ikametgah aranmaktadır. Bu kapsamda çekilişe katılacak olan isimler belirlenmekte ve ardından da kategoriler ile çekilişler yapılmaktadır.

Türkiye’nin Avantajlı Toki Konut Projeleri

Birinci kategoride şehit yakınları ile vazife malulü dul ve yetimleri bulunmaktadır. İkinci kategori içerisinde de en az %40 oranında engeli olan vatandaşlar bulunuyor. Üçüncü grup kapsamında da emekli olan bireyler yer almaktadır. Dördüncü kategoride ise diğer alıcı adaylarının yer aldığını söyleyebiliriz. Bu kurallar kapsamında şehit ailesi ile yakınlarına ya da görev malulü dul ve yetimlerine herhangi bir çekiliş uygulanmadan direkt olarak satın alma hakkı sağlanabilmektedir. Aynı zamanda en az %40 engeli olan vatandaşlar için de %5 oranında bir kontenjan ayrılmaktadır. Konut sayısının %25’i kadar da emekliler için bir kontenjan ayrılıyor. Geriye kalan konutlar da diğer alıcı adayları için ayrılmakta ve bu yönde de çekiliş yapılarak kazanan isimler açıklanmaktadır.

birevim

Leave a Comment

three + three =