Tasarruf Finansman Sözleşmesi Nedir?

Fuzulev; insanların faizsiz, kredisiz, peşinatsız ev veya araba sahibi olmasını sağlar. Hayalindeki eve veya arabaya erişmek isteyenlerin illaki kredi almasına gerek yoktur. Fuzulev; 1992 yılından bu yana tasarruf finansman sektöründe yer alır. Bugüne kadar binlerce insanın faize ve krediye bulaşmadan istediklerini almasına vesile olmuştur. Fuzulev’in güvenilir olup olmadığını öğrenmek isteyenler şirketin resmi sitesini inceleyerek ev veya araba sahibi olmuş kişilerle yapılan röportajları izleyebilirler. Bunun yanı sıra, 2021 yılının Mart ayında çıkartılan yasa ile beraber tasarruf finansman şirketleri devlet güvencesine alınmıştır. BDDK tarafından denetlenecek olan bu şirketlerin yasallığı resmiyet kazanmıştır.

birevim

Tasarruf Finansman Sözleşmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

2021 yılının ilk yarısında çıkartılan Finansal Kiralama, Faktöring ve Finansman Şirketleri Kanunu’nun Resmi Gazete’de yayımlanması; tasarruf finansman şirketleri için devrim niteliği taşıyan bir gelişmedir. Tasarruf finansman sözleşmesi; tahmin edilebileceği üzere faizsiz finansman esaslarına göre oluşturulur. Fuzulev başta olmak üzere birçok faizsiz finans şirketi; bu yasanın çıkarılmasıyla beraber BDDK’nın denetimi altına girmiş oldu.

Tasarruf finansman sözleşmesi başta olmak üzere tasarruf finansman maliyeti, tasarruf fon havuzu, tahsisat ve tasarruf finansman organizasyon ücreti gibi hususlarda ciddi bir düzenleme yapılmıştır. Bir başka deyişle, faizsiz finans şirketlerinin BDDK tarafından belirlenmiş olan kriterlere uyum sağlaması şart haline gelmiştir. Buna BDDK uyum süreci adı verilir.

Tasarruf finansman sözleşmesi; hem müşterilerin hem de faizsiz finans şirketinin haklarının ve sorumluluklarının belirlenmesi noktasında önem taşır. Belirli bir tasarruf tutarı ve önceden belirlenmiş koşulların varlığı halinde konut, araba ve işyeri satın alınması için müşteriye finansman kullanma hakkı veren bir sözleşmedir. Tasarruf finansman sözleşmesi ile faizsiz finans şirketine de birtakım haklar verilir. Müşterinin birikmiş tasarrufunu yönetme hakkı şirkete ait olur. Buna ek olarak, şirketin geri ödeme ve finansman kullandırma hususlarındaki sorumlulukları belirlenir. Ayrıca, organizasyon ücreti alma hakkı da tasarruf finansman sözleşmesi ile beraber şirkete tanınan bir diğer haktır. Sonuç olarak, tasarruf finansman sözleşmesi; müşterilerin ve faizsiz sistemler ile faaliyet gösteren şirketlerin varlığını meşru kılan bir özellik taşır.

Organizasyon Ücreti Nedir?

Fuzulev başta olmak üzere birçok faizsiz finans şirketinin müşterilerinden organizasyon ücreti alma hakkı bulunur. Faizsiz sistemler bünyesinde krediye yer verilmez. Bunun yanı sıra, müşterinin peşinat ödemesi de zorunlu değildir. Ancak, organizasyonun varlığını devam ettirmesi ve sürecin sorunsuz işlemesi adına organizasyon ücreti alınması şarttır. Bu noktada, organizasyon ücretinin ne kadar olacağı ise müşterinin satın almak istediği ev veya araba tutarına göre belirlenir. Ancak, her halükarda tüketicinin ekonomik dengesini sarsmayacak türden bir ücrettir.

Müşterinin tasarruf finansman şirketinden ayrılması halinde organizasyon ücretinin iade edilmesi de söz konusudur. Hatta, bu durum, Mart ayında çıkarılan yasada kendisine yer bulmuştur.

birevim

Leave a Comment

2 × 5 =