Tasarruf Finansman Kanunu Yasalaştı

Tasarruf finansman kanunu yasalaştı ve finansman firmaları üzerinden ev sahibi olmak daha kolay bir hal aldı! Sistem kapsamında incelemeler yapıldığı zaman özellikle faizsiz konut sahibi olmak isteyen kişiler için harika bir fırsat olduğu fark edilmektedir. Konut sahibi olurken bankalardan faiz yükü ile bütçenizi sarsmak istemiyorsanız güvenilir bir finansman firması bulmak daha avantajlı olacaktır. Bu firmalarda belirli tasarruf havuzları vardır. Kendi bütçenize göre dahil olacağınız tasarruf havuzunuzu seçme imkanınız bulunmaktadır.

birevim

Yasa Detayları Nelerdir?

Faizsiz ev almanızı mümkün kılan firmaların şu hususları dikkatle incelemesi gerekmektedir;

  • Yapılan yasal düzenlemeler ile bir firmanın finansman ve tasarruf alanında hizmet vermesi için en az 100 milyon lira değerinde bir likit tutara sahip olması gerekmektedir. Bu likit tutara sahip olmayan firmaların işlem gerçekleştirmeleri mümkün olmayacaktır.
  • Yasa detayları kapsamında cayma hakkı da memnun bırakmaktadır. Cayma hakkı kapsamında kişilerin sözleşmeye dahil olmalarının hemen akabinde verilen iki haftalık süreç içerisinde cayma hakkını kullanmalarına izin verilmektedir. Cayma hakkını kullanan kişilerin hem organizasyon ücretleri hem de tasarruf tutarı olarak belirlemiş oldukları ücret anında iade edilecektir.
  • Cayma hakkının verilmesi kişilerin finansman şirketlerine karşı ellerini güçlendirmektedir.
  • Sözleşmelerde herhangi bir açığa yer verilmemesi için kullanılması gereken kavramlar da yasada yer almıştır. Örneğin katılım payından ziyade organizasyon tutarı kullanılmasına karar verilmiştir. Kişilerin sözleşmeden cayma hakkının kullanmasına izin verilmemesi firmalara para cezası olarak geri dönecektir.

Yapılan bu yasal düzenlemeler ile beraber, firmaların daha güvenilir bir zeminde hizmet vermeleri mümkün kılınmıştır. Tasarruf fonlarına katılımın daha güvenilir olması ve firmaların müşterilere karşı sorumluluklarının netleşmesi için bir zemin hazırlanmıştır. Kişilerin firmalar arasında seçim yaparken bu firmaların hangi kişilere ev ya da araba alma şansı verdiği ile alakalı da inceleme yapılmalıdır.

Denetim Detayları Nelerdir?

Faizsiz ev satın alma imkanını sunan firmaların denetim sorumluluğu BDDK tarafından üstlenilmiştir. Sadece denetim sorumluluğu değil aynı zamanda kurulum aşamasındaki onay da BDDK tarafından üstlenilmiştir. İnceleme yapan kurulun 5 üyesinin onay vermesi ile ancak firmaların aktif hizmet vermesine izin verilecektir. BDDK’nın firmalardan ek tedbirler almalarını talep etme sorumlulukları da vardır. Müşterilerin varlıklarını riske attığı tespit edilen firmaların hizmet izinlerine el koyulması da mümkündür.

Banka Kredileri ile Konut Sahibi Olmak

Faizsiz ev imkanı sunan firmaların teklifleri size cazip gelmediyse, banka kredileri aracılığı ile de konut sahibi olmanın tadını çıkarabilirsiniz. Konut sahibi olan kişilerin özellikle vade tutarını düşük tutmaları gerekmektedir. Vade ne kadar az sayıda olursa sizin ödemeniz gereken faiz oranı da o kadar düşük olacaktır.

Banka kredisi almak için belirli bir gelir beyan etmeniz gerekecektir. Bu aşamada bankaların gerekli gördüğü durumlarda kefil talep etme hakkı da vardır. Normal koşullarda sadece 1 kefil yeterli görülmektedir.

birevim

Leave a Comment

eleven + 20 =