Tasarruf Finansman Kanunu Nedir?

Tasarruf finansman kanunu nedir; tasarruf finansman firmaları üzerinden yapılan düzenlemeler yasalaştı! Bu yasa ile beraber firmalar ve katılımcıların hak ve sorumlulukları daha net ve açık bir hale getirilmiştir. Özellikle katılımcıların haklarının koruma altına alınması için büyük bir çaba sarf edilmektedir. Tasarruf finansman sisteminden faydalanırken kişilerin dikkate alması gereken en temel unsur bu firmaların daha öncesinde kaç kişiye ev sahibi olma hakkını tanıdığıdır. Kişilerin yaptıkları yorumlara ve firmaların finansman yapılarının kanuni düzenlemelere uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir.

birevim

Yasal Düzenlemeler Hangi Maddeleri İçermektedir?

Faizsiz konut projeleri kapsamında yapılan yasal düzenlemeler ile beraber şu detaylar kesinleşmiştir;

  • Yasal düzenlemelerde firmaların aktif şekilde hizmet vermesi için en az 100 milyon liralık bir finansman sistemine sahip olmaları zaruri kılınmıştır. Bu tutarın altında bir nakit sisteme sahip olan firmaların aktif hizmet vermesine imkan tanınmayacaktır.
  • Yasal düzenlemelerde kişilere cayma hakkı da verilmiştir. Tasarruf fonuna dahil olmanızın sonrasında 14 günlük bir süre içerisinde cayma hakkını kullanabilirsiniz. Hem organizasyon ücreti hem de fona yatırmış olduğunuz tutarı yeniden hesabınıza aktarmanıza imkan verilmektedir.
  • Kişilerin tasarruf fonunda hangi tarihler arasında konut sahibi olacağına dair bir bilgilendirme yapılması maalesef ki mümkün değildir. Fakat o ay hangi kişiye katılımcıya konut alınacağına noter huzurunda yapılan çekiliş ile karar verilmesi zorunlu kılınmıştır.

Faizsiz konut projeleri kapsamında daha sorunsuz ve güvenli bir yatırım adımının tamamlanması mümkün kılınmıştır. Yasal düzenlemeler aracılığı ile finansman kuruluşlarının katılımcıların haklarını suiistimal etme olasılığı da ortadan kaldırılmıştır.

Finansman Kanunu ile Konut Satın Almak Güvenli Bir Hale Getirildi!

Son senelerde finansman ve tasarruf modeli ile hizmet veren firmalarda büyük bir artış meydana gelmiştir. Bu nedenle kanuni yaptırımların daha net bir hale getirilmesi zorunluluk halini almıştır. Finansman kanunu kapsamında ödeme planı daha açık bir hale getirilmiştir. Ödeme planı tanımlanırken tasarruf fonu, organizasyon ödeme miktarı gibi detaylara da yer verilmesi istenmiştir. Tanımların net şekilde yapılması elde edilecek olan verimliliği artıran kıstaslardandır. Bu detaylara uymayan firmaların finansman alanında hizmet vermesine izin verilmeyecektir.

Banka Kredi Seçenekleri

Faizsiz konut projeleri aracılığı ile dilediğiniz gibi bir firma tespit adımı tamamlayamadıysanız banka kredilerinden de istifade edebilirsiniz. Banka kredilerinde faiz tutarının düşük olması için ödeme vade sayısının düşük tutulması gerekir. Ne derece düşük vade belirlenirse ödenecek olan faiz tutarı da o kadar düşük olacaktır. Banka kredi seçeneklerinde memurlara ve emeklilere özel olarak sunulan alternatiflere de bir göz atabilirsiniz. Maaşınızı aldığınız bağlı bulunduğunuz bankanın kredi alternatiflerine göz atmak sizin için çok daha verimli olacaktır. Kredi ödeme seçeneklerinde belirtilen ödeme planına boş aylar da ekleyebilirsiniz. Bu şekilde en azından birkaç ay boyunca bütçenizde rahatlama sağlama imkanını elde edebilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

9 + five =