Tapu Olmadan Konut Satışları Gerçekleştirilebilir mi?

Genel kavram itibari ile bakıldığında tapu, bir yapıya ait onun kime ait olduğunu doğrudan gösteren ve yasal olarak geçerliliği bulunan belgedir. Resmi olmasının yanı sıra, konut sahibinin kanun açısından güvencede olmasını sağlar ve hakların onda olduğunu temsil eder. Hem satışını hem alışını hem de kiralama faaliyetlerini tamamlamasına da olanak vermektedir. Bundan dolayı da tokiden ev almak istiyorum diye düşünen kişilerin dahi mutlaka tapu hususlarında önemli noktaları incelemesi ve dikkat etmeleri de gerekiyor.

birevim

Tapu, mal sahibinin yasal açıdan güvencesi demektir. Bundan dolayı da gayrimenkul satın alırken mutlaka tapu hususlarına öncelikle dikkat etmek gerekiyor. Çünkü gayrimenkul satın alımında hukuka uygun olarak bir işlemin olabilmesi için tapu gereklidir. Eğer tapu yoksa, resmi bir iş yapılmaz ve yapılmadığı gibi de tapusuz ev alan kişi kendisi üzerinden hak iddia edemez. Yine de tapusuz olarak satışların yapılabildiği fakat farklı bir isim ve işlev kavramının devreye girdiği hususta bulunuyor.

Tapusuz Satış Vaadi Sözleşmesi

Tapusuz konut satışı baz alındığında, gayrimenkulü satın almak isteyen kişi ve satmak isteyen kişi arasında, notere gidilerek ya da tapu sicil memuruna ulaşılarak, bazı işlemler uygulanabilmektedir. Satışı sattığı mülke dair bir bedel belirtir. Belirtmiş olduğu bedel, sözleşme hususunda yer alabilmesi için satışa konu olan konutun belirlenebilir olması da gerekiyor. Yani konut var olmalıdır ve varlığının kanıtlanabilir olması gerekiyor. Ama sözleşme imzalansa dahi, yine satın alınan konut, alıcının mülkiyet hakkında geçmemektedir. Bu durumda da tapu olmadan, gayrimenkul satışı diye bir yasal geçerliliğin bulunmadığıdır.

Tapusuz satış vaadi sözleşmesi ile alakalı olarak yapılan bir davada Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, böyle bir sözleşmenin gerçeğe dayalı bir konut satış sözleşmesi olmadığı kararına varmıştır. Bu durumda da tapusu bulunmayan ve tapu üzerinden işlem yapılmayan alış ve satışların, herhangi yasal ya da hukuksal açıdan geçerliliği bulunmadığı kesinleşmiştir. Bu durumda da tokiden ev almak dahil diğer konut alımlarında mutlaka konutlarda tapu üzerinden işlem yapılması ve diğer hususlara kanmadan adımların hukuk çerçevesinde atılması gerekiyor.

birevim

9 Comments

 • Tapu olmadan konut satışı yapılamaz diye biliyorum, tabi inşaatı devam edenler için bilemiyorum

  • Merhaba Banu Hanım,
   Eğer tapu yoksa, resmi bir iş yapılmaz ve yapılmadığı gibi de tapusuz ev alan kişi kendisi üzerinden hak iddia edemez.

 • Tapu olmadan konut satışı yapabiliyor muyuz veya tapu müdürlüğünden tapuyu tekrar çıkartabiliyor muyuz?

  • Merhaba Musa Bey,
   Tapu olmadan satış yapmanız mümkün değildir. Tekrar tapu çıkarmanız mümkündür.

 • Tapu olmadan satış yapılabiliyor mu veya kaybolan tapu tekrar çıkartılabilir mi?

Leave a Comment

2 × one =