Takyidatlı Tapu Kaydı Nedir?

Takyidat belgesi olarak da nitelendirilen Takyidatlı Tapu, bir tapunun detaylarını belli eden evraktır. Biraz daha açıklayıcı olmak gerekirse; bir gayrimenkul üstünde 3. kişilerin menfaatini korumak adına mülkiyet hakkını sınırlayan şufa, ön alım, irtifak, haciz ve intifa gibi konuları bildiren belgeye Takyidat denir.

birevim

Kısacası satın almak istenen gayrimenkul üstünde herhangi bir borç, haciz veya olumsuz bir durum olup olmadığını belli eden belgeye denir diyebiliriz. Dolayısıyla Takyidat Tapu Kaydı için gayrimenkul açısından önem teşkil eder demek mümkündür. Çünkü satın alacağınız gayrimenkul üzerinde irtifak, şerh ve beyan gibi olumsuz durumlar var ise bu durum gayrimenkulü kullanmanıza engel olabilir. Bu sebeple gayrimenkul almadan evvel takyidat belgesini görmek önemlidir.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Takyidat Belgesi Nasıl Alınır?

Gayrimenkul alımlarında, gayrimenkul kullanımını olumsuz yönde etkileyecek sıkıntılar ciddi ölçüde can sıkıntısı oluşturmaktadır. Kişilerin haklarını korumak adına alınan önlemlerden biri olarak da görülen Takyidat Belgesi, ileri dönemde karşılaşabileceğiniz problemlerin önüne geçmektedir. Yani satın alacağınız mülk üzerinde herhangi bir sıkıntının var olup olmadığını net olarak belli eden bir evrak olduğundan ötürü mülk almadan evvel incelemeniz önerilmektedir.

Peki, Takyidat Belgesi Nasıl Alınır? Takyidat belgesini almak için Tapu Müdürlüğü Başvurmanız gerekir ama öncesinde Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve İş Bankası gibi kurumun anlaşmalı olduğu bir bankaya Takyidat Harcı yatırmalısınız. Çoğu banka takyidat harcı ödemesini sadece gişe aracılığı ile kabul etmektedir. Ancak dilerseniz Ziraat Bankası’nın ATM’sinden takyidat harcını ödeyebilmektesiniz. Bunun dışında iskan için takyidat belgesi almak istiyorsanız, ilgili binada bulunan her daire için harç ücretini bağımsız olarak yatırmanız gerekecektir.

Takyidat Belgesini Kimler Alabilir?

Takyidat belgesi Tapu Müdürlüğü tarafından verilmektedir. Ancak 3. şahısların takyidat belgesini alması ya da vermesi mümkün değildir. Dolayısıyla Takyidat Belgesini Kimler Alabilir? Diye sorduğunuzda, sadece malik sahibi veya malikten hak sahibi olan kişilerin takyidat belgesini alabileceğini belirtebiliriz.

Takyidat Belgesi E-Devletten Alınır mı?

Pek çok kişinin merak ettiği Takyidat Belgesi E-Devletten Alınır mı? Sorusu için TKGM sayfası servislerine başvurulduğunda alınabileceğini söyleyebiliriz.

birevim

12 Comments

 • Takyidatlı tapu olayını ilk defa duydum ve merak edip okudum, ellerinize sağlık bilgiler için

 • TKGM sayfasından başvurduktan sonra bir ödeme vs yapmamız gerekiyor mu bu tapu kaydı için?

  • Merhaba Salih Hanım,
   iskan için takyidat belgesi almak istiyorsanız, ilgili binada bulunan her daire için harç ücretini bağımsız olarak yatırmanız gerekecektir.

 • Şimdiye kadar hiç dikkat etmediğim bir husustu, yakında da yeğenim ev satın alacak, satıcıya sorup belgeyi görmek isteyelim faydamıza olur

 • Evimiz için takyidatlı tapu kaydı yaptırsak, satarken karşı tarafın tekrardan yaptırması gerekiyor mu?

  • Merhaba Deniz Bey,
   Takyidatlı tapu kaydı zorunlu bir işlem olmadığında karşı taraf yaptırmayabilir.

 • İskan için ödenecek harç ücreti sabit mi yoksa ev ve bölgeye göre değişiyor mu?

  • Merhaba Bekir Bey,
   İskan alınırken harç ücreti gayrimenkulün çeşidine ve metrekaresine bakılarak hesaplanmaktadır.

 • Belediyeden binamıza ait arsayı almak için sonrada iskan alacağız takyidatlı tescil belgesini hissedarlar hepsi alacakmı

  • Merhaba Hayrettin Bey,
   Kısacası satın almak istenen gayrimenkul üstünde herhangi bir borç, haciz veya olumsuz bir durum olup olmadığını belli eden belgeye denir. Bir kez almak yeterlidir.

Leave a Comment

1 × three =