Noterden Veraset İlamı Almak İçin Gerekli Belgeler

Veraset ilam alımlarından önce “Veraset ilamı nedir?” şeklinde olan sorunun net bir şekilde yanıtlaması gerekmektedir. Bu sayede ilamı alacak olan kişilerin kafalarında soru işareti olmadan hareket edebilmeleri sağlanmaktadır. Veraset ilamı ölüm ve miras konularında kendini göstermektedir. Kişiler veraset ilamı sayesinde ölen bireylerin mirasçısı olduklarını ve miraslarında ne derecede hak sahibi olduklarını belgelere dökebilmektedir.

Veraset İlamında Gerekli Olan Belgelerin Dökümü

Veraset ilamları için kişilerin Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurmak şansları bulunmaktadır. Ancak bu tip başvurularda uzun süren bir işlem sırası beklenmektedir. Yapılan yeniliklerden sonra günümüzde noterlerden kolaylıkla ilam alınabilmektedir. Ancak noterden veraset ilamı almak için gerekli belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler; ölüm belgesi, nüfus kayıt örneği ve veraset ilamlarında kullanılacak bir dilekçeden oluşmaktadır. Bahsi geçen belgeler çerçevesinde yapılan başvurularda noter inceleme yaparak kişilerin mirasçı olup olmadığına karar vermektedir. Üstelik ilamlar için noterlerde uzun süre beklemek gibi bir sorun da bulunmamaktadır.

Veraset İlam Harcı Nedir?

Mirasçılık belgesi olarak da bilinen veraset ilam alımlarında yasalara göre belirlenen harçlar bulunmaktadır. Harcın yatırılmaması belgenin alınamaması sonucuna götürmektedir. Her yıl yenilenen harç ise elde edilecek olan mirasa göre oldukça aşağı rakamlardan oluşmaktadır. Mirasçılık belgesi çıkarttırmak isteyen bir kişi son yenilikler ışığında 136 TL ödemek zorundadır. Ancak ilam alımları için yapılan başvurularda iki adet belge istemi 153 TL’den oluşmaktadır. Böylece bireyler çoklu alımlarında bir avantaj elde etmektedir.

Veraset İlamı Alımlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mirasçıların noterden veraset ilamı almak için belli konulara özen göstermeleri gerekmektedir. Öncelikle bahsedilen belgeleri toplamak ve harcın ödemesini gerçekleştirmek ilk dikkat edilmesi gerekli olan hususların başında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kişiler belli bir süre içinde ilam çıkarmak zorunda olmadıklarını da bilmelidir. Fakat bu zorunda olmama durumu hangi miras türünün elde edildiğine göre değişim göstermektedir. Eğer ki devlete vergi ödemesi olan gayrimenkuller miras kalmışsa ölümden sonraki ilk üç ay içerisinde ilam çıkartılmalıdır. Aksinin olduğu durumlarda mirasçılar belli cezalarla karşı karşıya kalmaktadır.