Mücavir Alan Nedir?

Belediyelerin sorumlulukları altında olan pek çok konu bulunmaktadır. Mücavir alan da bu bağlamda belediyeler ile alakalı konu başlıklarından biridir. Öncelikle her belediyenin hizmet vermek zorunda olduğu belli sınırlar bulunmaktadır. Sınırların alanları gerekli yasal düzenlemeler ile belirlenmektedir. Bu sayede hizmet sunumlarında herhangi bir karışıklık yaşanmasının da önüne geçilmiş olmaktadır. Peki, bu durumla mücavir alanların ne alakası vardır ya da daha kestirme bir soru olarak mücavir alan nedir? Bir bölgede yer alan belediyelerin hizmet sınırları dışında kalan bölgeler mücavir alan olarak tanımlanmaktadır. Sınırların dışında kalmasına karşın bu tür alanlar da belediyeler tarafından kontrol edilmektedir.

birevim

Mücavir Alan Sınırlarının Belirlenmesindeki Esaslar

Yasal olarak adımların atılması mücavir alan sınırlarının belirlenmesindeki en önemli esaslar arasında bulunmaktadır. Sınırlar İl İdare Meclis kararları neticesinde demokrasi ilkelerine dikkat edilerek ortaya çıkarılmaktadır. Bir tasarı özelliği taşıyan meclis kararları sonrasında Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’na sunulmaktır. Sunumlar neticesinde gerçekleştirilen bakanlık incelemelerinden onay alınması neticesinde belediyelerin mücavir alan sınırları kesin olarak belirlenmiş olmaktadır. Mücavir alan sınırları ile alakalı yanlış bilinen pek çok konu vardır. Bunlardan biri de sınırların belediye sınırları ile yakın olmasıdır. Oysaki belediyeler, çevrelerinde yer alan köyleri ya da bunun gibi yerleşim alanlarını da mücavir alan olarak teyit ederek sınırlarını belirleyebilmektedir.

Mücavir Alan Sınırı ile Belediye Sınırı Aynı Mıdır?

Belediye sınırları ile var olan mücavir alanı sınırları birbirleri ile bağlantılı olmalarına karşın farklı şeyleri ifade etmektedir. Kanun önünde tüzel kişilik yönünden iki kavram birbiri ile ayrı düşmektedir. Öncelikle belediyelerin tüzel kişilikleri bulunmaktadır. Ayrıca belediyeler kendi sınırları dâhilinde bulunan vatandaşların ihtiyaçlarını gidermekle de mükelleflerdir. Ayrıca bir bölgede belediye kurulabilmesi için o bölgenin nüfusunun minimum 5000 olması gerekmektedir. Buna bağlı olarak belediyelere idari sınırlar da atanmaktadır. Ancak mücavir alanlara bir idari sınır gözü ile bakılmamaktadır. İdari sınırların olmaması mücavir alanlarda var olan tüzel kişileri de etkilemektedir. Çünkü daha özgür bir bölge sayılan mücavir alanlarda tüzel kişilikler herhangi bir nedenle son bulmamaktadır.

birevim

13 Comments

  • Merhaba Selda Hanım,
   Mücavir alanlar belediyelerin hizmet alanlarının dışında kalmaktadır. Fakat belediyelerce kontrol edilirler.

   • Hizmet alanlarının dışında kalıyor derken, en basitinden oraya çöp konteyneri vs gibi hizmet vermeyebilir o zaman doğru mudur?

    • Merhaba Serap Hanım,
     Evet vermeyebilir ancak genel olarak belediyeler mücavir alanları kontrol altında tutmaktadır.

  • Merhaba Sena Hanım,
   Belediyelerin hizmet sınırları dışında kalan bölgeler mücavir alan olarak tanımlanmaktadır.

 • Mücavir alanlarda belediyeler bana göre birazcık ilgilenmek istemiyor gibi kalıyorlar, büyükşehir’e bırakıyorlar bütün yükü

 • Mücavir alan konusunda açıklayıcı bir yazı olmuş, bildiğim kadarıyla mücavir alanlarda büyükşehir belediyesi sorumlu diye biliyorum

Leave a Comment

eight + nine =