Lüks Konut Yerine Ucuz Konut Yapılacak

Düşen konut satışları müteahhitleri de yeni yollar bulmaya teşvik ediyor. Ucuz konutlara olan rekor başvuruları göz önüne alan inşaat şirketleri, yeni yapacakları konutlarda fiyatları düşürmeye karar verdiler.

birevim

Konut fiyatlarına yaşanan düşüş ve kredi faizlerinde yaşanan artış, dar ve orta gelirli vatandaşı zor durumda bıraktı. Ev sahibi olma hayali kuran pek çok vatandaş özellikle TOKİ’nin ucuz konutlarına yöneldi. Bunu gören inşaat şirketleri ve müteahhitler lüks konut, rezidans tarzı bina yapma projelerini erteleme kararı aldı. Ucuz ev arayışında olan vatandaşlar da, yeni yapılacak olan konut projelerini takip etmeye başladılar.

Makul fiyata ev yapma kararı alan şirketler, kademeli olarak lüks konut yapımından vazgeçmeye başlayacaklarını duyurdu. Özellikle İzmir ve İstanbul gibi şehirlerde ucuz arsa bulmakta zorlanan müteahhitler, lüks konutlarla kar elde etmeye çalışıyorlardı. Konu ile ilgili Ali Ağaoğlu, ‘Devlet arsa ağası durumunda. Özel sektör arsa olmadığı için konut yapamıyor. Ucuz eve talep var, üretim yok. Devlet ve özel sektör bir araya gelmeli, çözüm bulunmalı. Bu sorunu iki taraf da tek başına çözemez.’ diye konuştu.

SUR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas ise, ‘Gayrimenkulde lükse talep azaldı, asıl talep ucuz konutlara. Artan arsa maliyetleri istemediğimiz bir şekilde sektörü talebin sınırlı olduğu piramidin üstüne doğru itiyor. Ancak talep aşağıda. Bunu dikkaye almalıyız. Çok büyük evler yerine küçük evler yapılabilir. Ayrıca devlet tarafından yapılan ihalelerde de arsa payı yüzde 25 ile sınırlandırılmalı. Aynı şekilde fiyatlara da bir sınır koyabilir.’ ifadelerini kullandı.

birevim

Leave a Comment

3 × 3 =