Kütük Ev (Ahşap) Modelleri ve Fiyatları

İnsanların sahip oldukları evler, psikolojilerini doğrudan etkilemektedir. Bunun yanı sıra bireylerin karakterleri ile paralel olarak evler inşa edilmesi de mümkündür. Kütük evler bu kapsamda uzun yıllardan beridir tercih edilen en iyi ev modellerinden biridir.

birevim

Kütük ev modellerine olanaklardan ötürü rastlanabilmektedir. Bunun yanı sıra özel istekler neticesinde de kütük ev inşa edilmesi mümkündür. Örneğin ülkemizde Karadeniz Bölgesi’nde hammadde yakınlığı neticesinde kütük evlere sıklıkla rastlanmaktadır. Bu da bireylerin konutlarını deha ucuza mal etmelerinde etkin rol oynamaktadır. Şehir yaşamını yansıtan beton evlerden sıkılan kişiler de orman içlerinde ya da yazlık bölgelerde kütük evler yaptırabilmektedir.

Kütük Ev Nedir?

Evlere isim verilmesinde, evin hangi materyallerden inşa edildiği gibi kıstaslara önem verilmekledir. Kütük evler, bir diğer tabisi ile ise ahşap evler değişik ağaçlardan yapılmaktadır. Ancak her ağaç tipi kütük ev yapımına uygun değildir. Uygun olmayan ağaçlardan ev yapımı neticesinde kullanışsız sonuçlar alınmaktadır. Günümüzde kaliteli materyaller ile inşası yapılan kütük evlerin kullanım ömürleri yüz seneye kadar devam etmektedir. Bahsedildiği üzere ağaçların türüne dikkat etmemek evlerin ömürlerini kısaltmaktadır. Bu alanda unutulmaması gereken unsurlar arasında kütüklerin yaşamaya devam etmesi bulunmaktadır. Bireyler kullanım ömürlerini maksimize edebilmek için inşa ettirmiş oldukları kütük evlerin bakımlarını ihmal etmemelidir. Bakımlarını yaptırmak evin kalitesinin de düşmemesinde etkili olmaktadır.

Kütük Ev Modelleri

Geçmiş yıllarda kulübe tarzı ahşap evler kütük ev modellerinin tamamını oluşturuyordu. Ancak günümüzde kütük ev modelleri modernize edilmiştir. Bu sayede her ihtiyaca uygun, büyüklü – küçüklü fark etmeksizin kütük ev bulmak mümkündür. Ev modellerinde genellikle çatılarda kil tuğla kaplaması tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra en çok tercih edilen modeller tek katılı olanlardandır. Kütük ev modellerinde lüks isteyen bireyler için ahşap verandalar içerisine havuzlar da inşa ettirilebilmektedir. Bu da özellikle orman içlerinde ya da yeşil alanlarda hoş bir görünüm ve rahatın bir arada elde edilmesini sağlamaktadır. Modellerde farklı mevsimlere dayanıklılık içim kaplama sistemlerine ve şekillerine de maksimum önem verilmektedir.

Kütük Ev Fiyatları

Piyasa içerisinde kütük ev modellerinin değişim göstermesi sonrasında kütük ev fiyatlarında da dalgalanmalar meydana gelmektedir. Bundan ötürü net fiyatlar vermek yerine fiyatların değişiminde etkili olan unsuları açıklamak daha doğru olacaktır. Her evde olduğu gibi kütük evlerin de büyüklüğü, rakamların belli olmasındaki ilk maddelerden birini oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra ülkemizde ahşap ev yapımı için genel çerçevede ithal çamlar tercih edilmektedir. İthal edilen çamlar ise döviz kuru ve vergi oranlarından anında etkilenmektedir. Vergi ve döviz oranlarının artması doğal olarak evlerin fiyatlarında bir artış yaşanmasına neden olmaktadır. Standart bir kütük ev yerine modernize sistemlerden oluşan ve lüks olarak nitelendirilen kütük evler de daha yüksek fiyatlara sahiptir.

birevim

Leave a Comment

four × 1 =