Küçük Bir Evim Olsun Yeter

Günümüz ekonomik şartları öyle bir hale geldi ki, köydeki vatandaş bile iki taşı üstü üste koyamıyor. İnşaat malzemelerinin altını geçmesi, ev fiyatların astronomik olması ve banka kredilerinin faizli olması, ev alacak kişileri çilekeş hale getirmektedir. Maaşların yerinde saymasına karşın, ev fiyatlarının her sene %20 arttığı ülkemizde, aradaki uçurum çok büyük boyutlara gelmiştir. Bu uçurumun kapanması imkânsız hale gelmiştir. Bu nedenle peşin ev sahibi olmak, imkânsız gibi bir duruma geldi. Tabi parası olmayan için.

birevim

Bankaların Klasik Kredileri

Bankalardan kredi çekme olayı son 15 yıllık mevzudur. 15 yıl önce kredi çekmek hem tasdik edilmiyordu hem de faiz ödeneceği için mantıklı gelmiyordu. Ancak günümüzde durum o derece zorlaştı ki, kredi çekenlerin hemen hemen hepsi ‘mecburiyet’ diyerek kredi çekmiştir. 100 liralık evler 200 lira olup, ödenmediği taktirde katlanmaktadır. En sonda evinizi ve verdiğiniz paranızı vermek zorunda kalıyorsunuz.

Faizsiz Çalışan Firmalar

Hizmet bedeli ile çalışan firmalar, peşinatsız uygun projeler ile piyasaya çıkmıştır. Faizsiz çalışan bu kurumlar, evin miktarına göre belli bir komisyon almaktadır. Evine oturup kira öder gibi ödüyorsunuz. Senet ve peşinatsız seçeneklerle, aradığınız ev alma sistemine kavuşuyorsunuz. Faizsiz olması nedeni ile huzurla alabileceğiniz evler satılmaktadır. Faizsiz sistemlerin faizsiz olduğunu ancak faizin ne olduğunu anladığınız zaman fark edebilirsiniz.

Faizsiz sistem olan Emlak konut projeleri, uygun taksitlerle ev sahibi yapmaktadır. İsterseniz taksitleri siz belirliyorsunuz. Kar payı ve imece usulü ile çalışan özel kurumların faizsiz seçenekleri de değerlendirilmelidir. Ödeyememe durumunda verilecek cezalar ve yaptırımlar değerlendirilmelidir. En uygun faizsiz taksit seçenekleri değerlendirilerek, sağlıklı ev alımı gerçekleşmelidir.

Toki Ve Projeleri

Toki, engelliler, emekliler, yetimler ve yoksullar için özel programlar düzenlemiştir. Genellikle şehirin dışında olan tokiler, bu özel gruplar için özel taksit seçenekleri sunmuş, faizsiz krediler temin etmiştir. Tabi bu kredilerin faizsiz olduğunu anlamak için, faizin ne olduğunu bilmek gerekir. Sözleşmelerin dikkatli bir şekilde okunup imzalanması, yıllarca sürecek borç ödeme işleminin sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Faiz ödemek istemiyorsak, bütün faizsiz projeleri incelemek gerekir. Bu durumda, her iki tarafta mağdur olmaktan korunmuş olacaktır.

birevim

Leave a Comment

19 + 13 =