Kredi Borcu Olan TOKİ’den Ev Alabilir Mi?

TOKİ’den ev sahibi olmak isteyen çok sayıda insan var. Bu insanların içerisinde bulundukları farklı yapılar olabiliyor. Bunlardan bir tanesi de ev almak isteyen insanlar kredi borcu olmasıdır. Bu konuda gerçekten endişelenen insanlar bulunuyor. Taşı kredisi veya ihtiyaç kredisi alan insanlar borçlarını doğru şekilde ödedikleri sürece TOKİ tarafından sunulan evleri alma hakkına sahip olabiliyor.

birevim

TOKİ tarafından tüm başvurular kabul ediliyor. Sadece kredi borcu olanlar değil aynı zamanda icra durumunda olan insanlar da başvurusunu gerçekleştirebiliyor. TOKİ başvuru şartları içerisinde bu konuda gerekli bilgi ve aktarım yapılıyor. Başvuru yapan kişinin durumu incelendikten sonra uygun olarak kabul edilenlere ev alma sözleşmesi imzalanıyor. Tabi öncelikle kura çekilişinden ev almaları uygun görülmesi gerekiyor.

TOKİ’den Kaç Kez Kredi Kullanılabilmektedir?

Ülkemizde ki ev sahibi olmayan insan sayısının çok fazla olması bu duruma düşen insanlar için kritik önem arz ediyor. Bu konutla TOKİ yakından ilgileniyor. Birden fazla insanın bu evlere almaya hak kazanamaması ve aynı insanın bir daha ev almasının önüne geçmek için bir insanın ikinci defa kredi başvuru yapmasına izin verilmiyor. Bu konuda kesin bir kural bulunuyor ve gerektiği şekilde uygulanıyor.

Kredi Notu TOKİ Tarafından Önemli mi?

TOKİ ev almak isteyenlere farklı ödeme seçenekleri sunuyor. Bunların başında alınacak evin bedelinin belirli bir oranda peşinat olarak ödenmesi gerekiyor. Bu konuda dikkatli hareket edilmesi isteniyor. Eğer evi alacak kişinin peşinatı ödeme durumu yoksa bankadan TOKİ kredisi çekme imkanı sunuluyor. Bu noktada bankanın devreye girmesi sebebiyle kredi notu ortaya çıkıyor. Yani kredi borcunu ödemekte zorlanan, icralık olan ve bu sebeple kredi notu düşük olanların şansı otomatik olarak azalıyor. Çünkü bankalar bu notun belirli bir seviye altında kalan kişilere kredi desteği vermemektedir.

Bu durumda yer alan yani kredi notu düşük olan insanların tek yapması gereken konutun peşinatını ödemek olacaktır. TOKİ kredisi diğer türden insanlara verilmekte ev alması sağlanmaktadır.

TOKİ Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

TOKİ’den krediye başvurarak ev sahibi olmak isteyenler kredileri gerekli şekilde ve düzenli olarak ödemek zorundadır. TOKİ bu konuda gerekli ödeme planını onlara sunuyor. İlk taksit geciktiğinde ödeme yapılması için ekstra süre veriliyor. İki taksitin ödemesi yapılmadığında TOKİ tarafından ihtarname çekiliyor. Bu işlem yapıldıktan sonra borçlu kişinin borcunu 30 gün içerisinde ödemesi gerekiyor. Eğer borç kapatılmazsa TOKİ elinde olan sözleşme ile yasal işlemlere başlama hakkını kullanmaya başlıyor.

Yani TOKİ’den ev almak isteyenler üst üste iki sefer taksit ödememe işlemi yapmaması gerekiyor. Aksi taktirde uzun bir süre bekleyerek aldıkları evleri TOKİ tarafından yasal yollar ile evlerinde alınacaktır. Bu noktada TOKİ devreden çıkarak, ev sahibin muhatabı banka oluyor.

birevim

Leave a Comment

1 × four =