Kredi Alarak Ev Sahibi Olmak İçin Öncelikle Faizi Araştırmalıyız

Faizli kredinin zararları, günlük hayatımızda, aile faciaları ile ortaya çıkıyor. Kredi kapılarının sonuna kadar açık olmasının nedeni, israfçı insanların ödeyemeyecekleri alış-verişleri yapmasını sağlamak içindir. Sonunda büyük olasılıkla elinde ne varsa kaybetmektedir. Banka kredisi çekenler 100 liralık evi 200 liraya alarak, bir ömür boyu taksit ödemektedir. Bu ödemeler gecikince faizler katlanıyor. Ödeyemeyince ise banka evinizi elinizden alıyor. Aslında banka paranızı ödemenizi istemez. Bunu herkes bilir. Bunun sebebi, banka ödeme yapamadığınız zaman paralarınıza ve evinize el koymak ister.

birevim

Bu Tefeci Anlayışa Karşılık Faizsiz Sistemler Tercih Ediliyor

Faizsiz sistemle çalışan bankalar, günümüz ev sahibi olma ihtiyacı için yeni sistemler üretmektedir. Bu sistemlerin faizsiz olduğunu anlamanın yolu, faizin ne olduğunu neden sakıncalı olduğunu anlamaktan geçer. Ev parası kadar faiz ödeten bu bankalar, günümüz anlayışına göre oldukça sert yaptırımları vardır.

Faizsiz Çalışan Kurumlar

Faizsiz çalışan kurumlar ucuz konut projeleri çalışmalarına imza atmaktadır. 100 liralık evden 20 lira gibi bir hizmet bedeli almaktadırlar. Daha sonra ister peşinatsız ister senetle evinizin bedelini ödemeye başlıyorsunuz. Bu kurumlar faizsiz konut projeleri çalışmaları ile çalışmaktadır. Bazı kurumlarda kar payı ile çalışmaktadır.

İmece usulü ile çalışan ve en uygun konut projeleri sunan şirketlerde hizmet vermektedir. Karlı bir ev alım işlemi için, faizsiz sistemler araştırılmalıdır. Bu sistemlerin tespit edilmesi için faizin ne olduğunu bilmek en iyi yöntemdir. Faizde para belli bir kar oranı ile verilir. Yani 100 lira borç para 125 lira olarak net bir şekilde alınırsa, o faiz oluyor. Kar ve zararın olduğu alışveriş ticarettir. Ancak aracılık hizmeti ücreti olarak alınırken, faize kaçılmamaktadır.

En İyi Ev Alım Şekli Ne Olabilir?

Aslında en iyi ev alım şekli peşindir, ancak çoğunluğun buna gücü yetmiyor. Parası olan peşin alır, ancak çoğunluğun kirada olduğu ülkemizde, taksitli seçenek en iyi seçenek gibi duruyor. Faizsiz sistemle ev sahibi olmak isteyen bir kişi, faizsiz seçenekleri değerlendirmelidir. Bu değerlendirmeler, faizli alış-veriş durumundan sizi kurtaracaktır. Sözleşmelerin en iyi şekilde okunması ve şartların size uyup uymadığı, diğer önemli bir noktadır.

Sabit taksitiyle, kredinin basit ve sakinleştirici bir yönü var, bu da altta yatan karmaşıklığın hiçbirinin dışarı sızmasına izin vermiyor.

Daha sürdürülebilir hale getirmek için kredinin süresini artırma önerileri gibi şüpheli içeriğe sahip kredilerin nasıl seçileceğine ilişkin 3 (veya 5 veya 6) ipucu içeren bir Google araması yapın. Göreceğimiz gibi, bir krediyi karşılaştırmak için çeşitli kriterler arasında geçiş yapmak kolay değildir, ancak daha uzun süreler tüketiciye çok daha pahalıya mal olur ve dikkatlice düşünülmelidir.

Bir kredi seçerken sağlanacak bilgilerle ilgili tek tip kurallar mevcuttur.  Karşılaştırma için her zaman üç endeksi dikkate alın;

 • Yıllık net oran,
 • Yıllık yüzde oranı,
 • Ödenmesi gereken toplam tutar.

Her bir kredinin taksitini etkileyen unsurlar şunlardır;

 • Finanse edilen sermaye(ödünç aldığınız miktar)
 • Süresi
 • yıllık nominal oran

Bu kadar mı? Ne yazık ki hayır, akılda tutulması gereken başka bir unsur var, ödenecek başka ücretler ve komisyonlar var. Ve bu, çeşitli kredileri karşılaştırmayı zorlaştıran şeydir.

Uygun fiyatlı kredi = en düşük taksit?

Bir kredide ilk baktığımız şey taksit veya kredinin her ay ne kadara mal olacağıdır. Bu doğru, çünkü sorulacak ilk soru, bir kredinin aylık gelire göre sürdürülebilir olup olmadığıdır. Değilse, yükü hafifletmenin en iyi yolu, taksit süresini düşürmenize olanak sağlayan süreyi artırmaktır.

Ancak, sadece taksite bakmak bir kredinin uygunluğunu değerlendirmek veya farklı kredileri birbiriyle karşılaştırmak için yeterli değildir.

Her şeyden önce, taksitin tüm komisyonları içermesi gerekmez: Örneğin, bazı operatörler taksitten ayrı bir başlangıç komisyonu alırken, diğerleri (gerçekte neredeyse tamamı) her taksime, tahsilât gibi bazı masraflar ekler.

Kredinin süresi arttıkça, taksitin her zaman daha küçük ve daha sürdürülebilir olduğu doğrudur, ancak genel harcama artmaktadır: olduğu gibi mantıken, parayı daha uzun süre ödünç alırsam, daha fazla faiz öderim.

Sürdürülebilirliği iyileştirmek için sürenin artırılmasının bir maliyeti vardır ve bir krediyi tek başına taksitle değerlendirmek, harcama konusunda gerçek bir fikir vermez.

Krediyi Belirlemek İçin 4 İpucu

Son olarak, sonuçlarımızı uygun bir krediyi belirlemek için 4 ipucundan oluşan basit bir listeye ayırmaya çalışalım:

 • Kredinin sürdürülebilir olup olmadığını ve ne kadara mal olacağını anlamak için toplam tutarı anlamak için taksitlere bakın. Diğer her şeyi görmezden gelin
 • Taksitle birlikte tüm masrafların mevcut olup olmadığını kontrol edin, yoksa elden ekleyin. Taksitli tahsilatın ödenmesine, kağıt ekstresine, sigorta poliçelerine özellikle dikkat edin
 • Daha az harcamak için süreyi kısaltmaya çalışın, tabii ki gelirinizle bağlantılı olarak sürdürülebilir tutmayı unutmadan
 • Aynı süre için farklı kredi tekliflerini karşılaştırmaya çalışın

Faizsiz Ev Sahibi Olmak Mümkün mü?

Faizsiz ev sahibi olmak mümkün! Faizsiz finansman şirketlerini araştırmanızı öneririz.  Bu şekilde hiç faizsiz küçük bir çalışma bedeli ile satın almak istediğiniz taşınmazı olması gereken rakamdan satın alabilirsiniz.

birevim

5 Comments

 • Faiz oranları her bankadan bankaya değişiyor, gerçekten araştırarak en uygun faiz oranını bulmak bizler için daha avantajlı olacaktır

 • Bence düşük faizden yakalayınca kredi çekip ev sahibi olmalıyız, yoksa gittikçe çok artacak faizler

 • Bence de ev alacağımız zaman iyi araştırma yapmamız gerekiyor, araştırma yapmadan ev alan tanıdıklarım var sonradan çok sorun yaşadılar

 • Faiz sistemleri gerçekten araştırmaları bankalar arası çok faiz farkı oluyor son zamanlarda

Leave a Comment

five × 5 =