Koronavirüs Ofis Kiralarını Nasıl Etkileyecek?

Koronavirüs ile beraber birçok sektördeki çalışanlar evden çalışmaya başladı. Evden çalışma uygulamasından başta verim alınıp alınamayacağı belli değildi. Ancak zaman içerisinde evden çalışma uygulamasından verim alınması ile beraber şirketler ofis maliyetlerini düşürmeye karar verdiler. Bu da ofislerini küçültme yoluna gitmeleri anlamına geldi. Bazı şirketler tamamen uzaktan çalışma uygulamasına geçmeyi düşünürken, bazıları da ofisleri küçültmekle yetinmeye karar verdi. Geleneksel ofislerin durumunun değişmesi ile beraber ise; akla ilk ofis kiralarının bu durumdan nasıl etkileneceği sorusu geldi. Salgın döneminde bu durum ofis kiralarının düşmesine sebebiyet verdi. Ancak salgın sonrasında durumun eski haline dönmesi halinde; ofis kiralarının yeniden eski haline döneceği düşünülmektedir.

birevim

Ofis ve Konut Fiyatlarında Düşüş Yaşandı

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa’nın yaptığı açıklamaya göre emlak sektörü de diğer sektörler gibi koronavirüsten dolayı olumsuz etkilenmiştir. Kira fiyatlarında görülen düşüşün yanı sıra; ofislerin ve konutların değerlerinde de düşüş olduğu görülmektedir. Ancak Nizamettin Aşa; koronavirüsün emlak sektörüne olan etkisinin geçici olduğunu savunmaktadır. Her sektörde görülen bu durumunda, virüsün etkisini kaybetmeye başlaması ile beraber düzene gireceğini söylemektedir. Kısa dönemli ofis kiralama gibi durumların da olmayacağını ekleyen Nizamettin Aşa, salgının etkisinin azalması ile beraber ofislerin eski önemini tekrar kazanacağını belirtmektedir.

Salgın Sonrası Evden Çalışma Oranı İki Katına Çıktı

Koronavirüs salgını ile beraber birçok şirketin evden çalışma oranında artış olduğu görülmektedir. Önceden şirketlerin sadece %45’i evden çalışma imkanı tanırken, salgın etkilerinin görülmesi ile beraber bu oran %95’e kadar çıkmıştır. Bu süreçte işlerin evden de yürütülebileceği görülmüştür. Şirketler hakkında yapılan bir araştırmanın sonucuna göre şirketler çalışanları için salgın sonrası döneme dair de plan hazırlamıştır. Şirketlerin %41’i çalışanlarının salgın sonrası çalışma planlarını hazırlamış bulunmaktadır.

Salgın döneminde alınan önlemlerin tamamen kaldırılması ile beraber şirketler çalışma politikalarında dijitalleşmeye daha fazla önem vermeye karar vermişlerdir. Bu sebeple de kuracakları sistemin uzaktan çalışmayı destekleyen bir hale gelmesini istemektedirler. Uzaktan çalışmayı destekleyecek bir sistem kurarak bu sistemi çok daha aktif kullanmak ise; çalışanların çalışma oranlarını arttıracaktır.

birevim

5 Comments

  • Şu an ofis kirası vermiyoruz bizde ama yakında sanırım bu iş uzarsa kira konusunda sorun yaşayacağız bizde

  • Ofis sahipleri kiralarda biraz anlayış göstermeli bu süreçte diye düşünüyorum

  • Virüs sebebiyle bizde ofisimizi kapattık aylardır kira vermiyoruz allahtan anlayışlı insandı ofis sahibi

Leave a Comment

five × three =