Kooperatif Ev Alınır Mı?

Gayrimenkul alımları için yakın geçmişe kadar izlenmesi gereken yol haritaları oldukça sınırlıydı. Ancak günümüzde pek çok farklı sistem ortaya çıkmıştır. Yeni sistemlerin yanı sıra daha köklü olan kooperatif de halen geçerliliğini korumaktadır. Fakat yenilenen sistemler yüzünden el almak isteyen kimseler “Kooperatif ev alınır mı? Kooperatiflerle halen ev alınıyor mu?” gibi değişim gösteren sorulara yanıt aramaktadır. Bu bağlamda kooperatiflerle ev alımının halen mümkün olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

birevim

Kooperatiften Nasıl Ev Alınır?

Kooperatif ile ev alımı öncesinde kooperatif tanımına haiz olunması gerekmektedir. Kooperatif, parasal yardım esasına dayalı olarak kurulan teşkilatlar olarak tanımlanmaktadır. Bu parasal yardımlar ekonomik menfaatleri gözetmek için de iş gününü temin etmek için de gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca bir kooperatifin resmi hale gelebilmesi için içerdiği ortak sayısının en az yedi olması ve noter huzurunda gerekli olan belgelerin imzalanması da şart. Kooperatif tapulu ev almak açısından da büyük fırsatlar sunabiliyor. Ayrıca bu sistem üzerinden ev alınabilmesi için kooperatife üye olunması da şart değil. Ev alımlarını gerçekleştiren kişiler sadece tapuda gayrimenkulü elde eden kişi olarak ortaya çıkıyor. Evlerin devirlerinin yapılabilmesi için ise belli başlı resmi aşamaların yerine getirilmesi isteniyor. İşlerin usulüne uygun bir şekilde yapılması halinde tapular kısa süre içerisinde devredilerek ev sahipleri, yasal haklarını elde edebiliyor.

Kooperatif ile Ev Alımlarında Dikkat

Kooperatif ev alımları açısından Türkiye’de pek çok habere konu olmaktadır. Bu durumda emlak piyasasında yer alan dolandırıcı nitelikli kuruluşlar etkin rol oynamaktadır. Ancak bireyler dolandırılma ihtimallerine karşı hazırlıklı şekilde hareket etmeleri halinde evlerini elde etmelerinde bir sorunla karşılaşmamaktadır. Kooperatif ev alımlarında dikkat edilmesi gereken hususların başında acele hareket edilmemesi yer almaktadır. Gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında kooperatif araştırılmalıdır. Özellikle geçmişte yaptığı farklı teslimler varsa kooperatifin güven vermesi daha kolay şekilde gerçekleşmektedir. Bunun haricinde kooperatif ile muhatap olan diğer bireylerle görüşmek de güven açısından yararlı olmaktadır. Araştırma sürecinden sonra yapılan son görüşmelerden sonra imzaların atılması ve ödemelerden resmi evrakların alınması da atlanmaması gereken adımlardandır.

birevim

5 Comments

  • Güvenilir bir kooperatif bulduğunuz taktirde bence kooperatiften ev alınabilir 🙂

  • Kooperatiften ev almak bence güzel bir şey, eskiler hep kooperatiften alırmış

  • Kooperatif eskilerimizin alışkanlığı, günümüzde de bu alışkanlık güzel sonuçlar doğurabiliyor, ancak istediğiniz evi faizsiz alma seçenekleri sunan firmalarda var, onları da değerlendirebiliriz

Leave a Comment

eighteen − seventeen =