Konutta Yeni Kampanya Dönemi Başlıyor

Kurban Bayramından sonra yapılması planlanan kampanya, konut sahibi olmak isteyenleri sevindirdi.

birevim

Emlak sektörünün önde gelen kuruluşlarının yaptığı açıklamaya göre, bayramdan sonra konut sahibi olmak isteyenler için yeni bir kampanya geliyor. Yüzde 2’ye varan konut kresi fazilerinin yüzde 1 sınırına kadar inmesinin planlandığını söyleyen yetkililer, müjdeli haberi verdi.

Firrmalar kendi bünyelerinde yer alan konutlar için 120 aya varan vadelerde 0, 98 konut kredisi faizi uygulamaya kara verdi. Peşinat oranları ise yüzde 10’da kalacak.

Kampanya Stoklarla Sınırlı

KONUTDER Başkanı Altan Elma, kampanyanın stoklarla sınırlı olduğu vurgusunu yaptı. 1 ay boyunca devam edecek olan kampanyanın, devlet tarafından desteklenmesi halinde uzatılabileceğini de ekledi. 3 ana kuruluşun (GYODER, İNDER, KONUTDER) bir araya gelerek yürürlüğe koymayı planladıkları kampanya, aylık yüzde 2’yi bulan faiz oranlarını düşürmeyi planlıyor. Tekrar yüzde 0,98 inmesi için çalışmalar başlatan kuruluşlar, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli ile toplantı yaptı.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, firmalar kendi bünyelerinde yer alan konut satışları için 120 ay vadeye kadar faiz oranlarını yüzde 0,98 bandına indirmeye karar verdiklerini söyledi. Ancak stoklarla sınırlı olacak olan kampanya 1 ay – 45 gün kadar devam edecek. Peşinat oranlarında da indirime gidileceğini söyleyen Elmas, bu oranı yüzde 10’a düşüreceklerini ekledi.

Devlet Desteği Gerekli

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, bu kampanyanın sürdürülebilir olabilmesi için devlet desteğinin gerektiğini söyledi. Elmas, “Bu 1 ay boyunca kamu da destek olabileceği mekanizmaları oluşturabilirse, kampanya sürdürülebilir olur. Böylece satışlardaki hareketlilik uzun bir süre devam eder” ifadelerini kullandı.

Mayıs ve Haziran aylarında yapılan kampanyanın geri dönüşlerinin olumlu olduğuna vurgu yapan Elmas, bu dönemde satışların canlandığını belirtti. Haziran ayında, yapılan kampanya ile birlikte konut satışları yüzde 22,4 oranında artarak 119 bin 413 konut satılmıştı. Bu rakam önceki yılların aynı ayına göre rekor seviyerde bir satış grafiği olarak nitelendirildi. Bankaların yüzde 1’in altına indirdiği konut kredi faizleri ile, kampanya döneminde vatandaşlar ev almak için girişimde bulundu.

birevim

Leave a Comment

4 × 1 =