Konut Satış Değerini Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

Doğada yaşayan her canlının en temel ihtiyaçlarından biri de barınmadır. Barınma alanımız kendimizi güvende hissetmemizi sağlar. Hayatın içinde karşılaştığımız birçok zorluklara karşı kendimizi savunmamıza yarar. Fakat doğada yaşayan diğer canlıların aksine insanlar doğal yuvalarda barınmaz. Giderek büyüyen bir özel barınma alanlarına yerleşmeye çalışır. Nüfus arttıkça barınma alanları da artar. Artan barınma alanlarına rağmen yine de bir ev sahibi olmak çok zordur. İstenilen koşulları yerine getirmek bir yana yüksek konut fiyatları bu durumu çok zorlaştırıyor. Zorlaşan maddi koşullardan sebep istediğimiz eve kavuşabilmek için farklı yollara başvururuz.

birevim

Konut Edinmenin Yolları

İstediğimiz ev almak için borçlanmak zorundayız. Bu borçlanmalar uzun yıllar sürecek ve yaşamımızı çok fazla zorlayacaktır. Peki, yeterli paramız yoksa istediğimiz evi nasıl alabiliriz?

Banka Konut Kredileri

Ev alırken en çok başvurulan çözüm bankaların vermiş olduğu konut kredileridir. Uzun yıllar bizi zorlayacak bir borçlanmadır. İşimiz, gelirimiz garanti değildir ama bankanın verdiği krediyi fazlasıyla ödememiz işleyişlerle garanti altına alınmıştır. Uzun uğraşlar sonucunda büyük riskleri göze alarak bankalardan aldığımız parayla istediğimiz evi alabilmemiz mümkündür. Bankaların verdiği krediler dışında Senet ve Faizli borç almak az tercih edilse de vardır. Bu yollar daha risklidir. Bundan sebep tercih edilmez ve önerilmez. Peki, Konut Satış Değerini Belirleyen Unsurlar Nelerdir? Hangi dönemlerde ev almalıyız. Uygun ev kredilerinin verildiği dönemler var mı?

Konut Kredisi İçin İdeal Dönemler Var mı?

Yüksek fiyatlardan sebep insanların aklına gelen en çok sorulardan biridir. Bir diğer önemli sor ise Konut Satış Değerini Belirleyen Unsurlar Nelerdir? Ev almak için ideal zamanlamalar yoktur. Fakat kredi faiz dönemlerini takip ederseniz kredi faiz oranlarının düştüğü dönemlerde ev alırsanız daha mantıklı olmuş olur.

Konum

Konut Satış Değerini Belirleyen Unsurlar Nelerdir? Sorusunun önemli cevaplarından biride konumdur. Her bölgenin kendince rayiç bedeli var bu bedele göre ev fiyatlanır. Diğer belirleyici faktörler ise şunlardır.

  • Evin bulunduğu konumda ulaşım kolaylığı var mı?
  • Evin bulunduğu konumda yeşil alan var mı?
  • Ev kaç cepheden güneş alıyor?
  • Evin kaç cephesi açık alan?
  • Evin yaşı
  • Ev çok katlı ise alacağınız daire hangi katta

Bunların hepsi Konut Satış Değerini Belirleyen Unsurlar Nelerdir? Sorunun cevaplarıdır.

birevim

Leave a Comment

8 − eight =