Konut Kredisi Kaç Günde Sonuçlanır?

Kendi ayaklarımızın üzerinde durmaya başladığımız andan itibaren kendimizi hazırladığımız koşulların başında bir aile kurmak geliyor. Aile kurarken en önemli kıstaslarımızdan biri de kirada kalacağımıza ev almamız gerektiğidir. Bütün gelecek planlarımızı alacağımız o eve göre yaparız. Malum ev almak sanıldığı kadar kolay olmadığını biliyoruz. Yüksek konut fiyatlarından kaynaklı evi peşin almamız imkânsız. Bundan sebep konut kredilerine başvurmamız gerekiyor. Hemen konut kredilerini araştırmak için kolları sıvıyoruz. Kredi ye başvuruyoruz. Ve aklımızda beliren ilk soru Konut Kredisi Kaç Günde Sonuçlanır oluyor. Öncelikle bakmamız gereken neye göre ve nasıl krediye başvuru yapılır.

birevim

Konut Kredisine Başvurma Koşulları

Bütçemize göre seçtiğimiz evi alabilmek için krediye başvurmamız gerekiyor.Krediye başvururken belli kıstasları karşılamamız gerekiyor nedir bunlar?

Krediye başvururken 18 yaşı doldurmuş olmamız ve 70 yaşını geçmemiş olmamız gerekiyor.

Almak istediğimiz evin toplam fiyatının %25 oranında ücreti peşin ödememiz gerekiyor. Kredi çekerken en başta gelen koşullardan biridir. Mesela 300 bin liralık ev alıyorsak 50 bin lirasını peşin ödememiz gerekiyor. Geri kalan 250 bin liralık miktarı eşit taksitlere bölebiliyoruz.

Kredi alabilmemiz için toplam gelirin temel ihtiyaçları düştükten sonra belirlediğimiz taksitleri ödeyebilme imkânımızı garanti olarak göstermemiz gerekiyor.

Krediye başvurduğumuzda bankanın yeminli olarak çalışanı olan expertiz evin gösterilen fiyatla aynı değerde olduğu bilgisini resmi olarak bankaya bildirmesi gerekiyor. Böylelikle evin gerçek değeri üzerinden çekeceğiniz krediye onay veriliyor.

Bunları onaylattıktan sonra banka bize istediğimiz krediyi onaylayarak veriyor. Peki, onaylanan Konut Kredisi Kaç Günde Sonuçlanır ona bakma zamanımız geliyor.

Kredi Alma Süreci

Konut kredisi alma koşullarını eksiksiz karşıladığımızda banka bize ihtiyacımız olan miktarı bize nakit olarak teslim eder. Peki, alacağımız Konut Kredisi Kaç Günde Sonuçlanır? Bu sor bankaların işlevselliğine ve onay hızına göre değişiklik gösteriyor. Ama ortalama olarak bakarsak;

Konut kredilerinde 3 iş günü ile 5 iş günü arasında değişiklik gösteriyor. En yavaş ihtimale göre ise 10 gün ile 15 gün iş günü içerisinde onaylanıp gerekli nakit paranın ihtiyaç sahibine verilmesi gerekiyor. Böylelikle Konut Kredisi Kaç Günde Sonuçlanır soruna ortalama süreçleri öğrendikten sonra evi teslim alma sürecimiz tamamlanmış oluyor.

birevim

Leave a Comment

four × 3 =